Home Kategorie Porady Rząd niczym za PRL. Dostaniesz bon od państwa na oglądanie telewizji. Jak działa nowy rządowy program?

Rząd niczym za PRL. Dostaniesz bon od państwa na oglądanie telewizji. Jak działa nowy rządowy program?

Rząd niczym za PRL. Dostaniesz bon od państwa na oglądanie telewizji. Jak działa nowy rządowy program?

Dopłata do dekodera w postaci bonów będzie przedmiotem posiedzenia, które odbędzie się właśnie dzisiaj, 8 lutego. Na co dokładnie możemy liczyć?

Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Otóż, jest to spowodowane tym, że ponad dwa miliony rodzin w 2022 roku mogą stracić możliwość oglądania telewizji, ze względu na zmianę standardu nadawania sygnału. Potrzebny jest albo nowy telewizor lub nowy dekoder.

Dlatego właśnie rząd chce finansować zakup dekoderów.

Musicie pamiętać, że już od marca stopniowo wprowadzany będzie nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (zmieni się z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC). Nowe dekodery nie będą miały z tym problemu, jednak starsze nie odbiorą tego sygnału.

– „Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Koszt zakupu dekoderów ma wynieść ok. 270 mln zł. Jest to konieczne,  ponieważ duża część ludzi nie zdecyduje się na zakup telewizorów w standardzie, który pozwoli na odbiór tego sygnału.

Dopłata wyniesie maksymalnie 100 zł i może zostać przeznaczona tylko na zakup dekodera umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Limit to jedna dopłata na gospodarstwo domowe. Innymi słowy nawet jak mamy cztery osoby w gospodarstwie, dostaniemy bon na jeden dekoder. A poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania:

Bon na dekoder. Czy będą brane pod uwagę dochody?

Nie, dopłata będzie przyznawania niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe. Potencjalne kryteria sprawiłyby, że system dopłat byłby skomplikowany i droższy.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek będzie można składać przez internet za pomocą elektronicznego formularza, który pojawi się gdy tylko ustawa wejdzie w życie. Ponadto będzie można złożyć także w placówkach Poczty Polskiej.

Jak wypłacane będą pieniądze na dekoder?

Co bardzo ważne, pomoc nie będzie miała formy gotówkowej. Po złożeniu wniosku osoba uprawniona otrzyma specjalny kod i za jego pomocą będzie mogła zapłacić za zakup dekodera.

Gdzie będzie można zrealizować bon?

W wybranych sklepach – stacjonarnych oraz internetowych – które zdecydują się na przystąpienie do tego programu. Proste, prawda?

Czy bon będzie można sprzedać lub oddać komuś innemu?

Nie.  Bon ten tylko będzie można wykorzystać na zakup dekodera i nie można go sprzedać.

Co, jeśli dekoder będzie tańszy niż wartość bonu?

Z bonu nie będzie można wydać reszty. Dekoder to jedyne na co możemy wydać pieniądze. Jeżeli kupimy dekoder za 70 PLN to tyle będzie warty bon.

Czy komornik może zająć dopłatę?

Nie, pomoc ta jest wolna od potrąceń.

Czy trzeba płacić abonament RTV, by dostać bon?

Nie, przepisy nie uzależniają przyznania bonu na zakup dekodera od tego, czy opłacany jest abonament RTV. Jednak Polacy obawiają się, że kiedy zgłoszą się do dopłatę, Poczta Polska sprawdzi czy płacili abonament i na tej podstawie przyznają bon. Minister cyfryzacji przyznał jednak, że takie coś nie będzie miało miejsca.

Program dopłat do dekoderów ma być realizowany w 2022 r. Terminy zmiany standardu nadawania prezentują się następująco:

  • 28 marca 2022 roku: województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie,
  • 25 kwietnia 2022 roku: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku: województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie

Pilne! Kraj odchodzi od testowania ludzi na COVID-19.

Źródło:

 

Odchudzający masaż BOA
Odchudzający masaż BOA
49,99 zł
72,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż BOA – drenaż limfatyczny od 49,99 zł w Vitalift (do -47%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz