Home Kategorie News Bezwzględne dożywocie i konfiskata auta. Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie karnym.
5.11K

Bezwzględne dożywocie i konfiskata auta. Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie karnym.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata auta. Rząd zatwierdził zmiany w kodeksie karnym.

Zbigniew Ziobro ogłosił zmiany w przyjętej przez rząd reformie kodeksu karnego. Wśród nich są m.in. wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, konfiskatę aut pijanym kierowcom, nowe typy przestępstw oraz zwiększenie kar za przyjmowanie łapówek.

Zbigniew Ziobro uzasadniając potrzebę wprowadzenia kary bezwzględnego dożywotniego więzienia, przewidzianej w rządowej reformie prawa karnego, mówił, że „nie można bardziej litować się nad sprawcą niż ofiarą lub przyszłymi ofiarami”. Dodał równocześnie, że rząd nie chce wprowadzenia kary śmierci ze względu na członkostwo Polski w Unii, mimo iż „zdaniem wielu, w tym mówiącego te słowa” byłoby to dobre rozwiązanie.

Minister sprawiedliwości tłumaczył, że po reformie kodeksu karnego sądy będą miały większą elastyczność w kwestii orzekania kar.

– „Elastycznie oceniając zło, które sprawca popełnił, jego osobowość, motywacje. Wszystko, co ma wpływ na wysokość kary” – powiedział.

Podkreślił, że dla najgroźniejszych przestępców przewidziane są znacznie surowsze kary.

– „Kiedy mamy do czynienia z groźnymi przestępstwami, bandytami, tymi, którzy dopuszczają się ciężkich przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, zgwałcenia czy ciężkich przestępstw pedofilskich, tych działających w zorganizowanych strukturach, wreszcie recydywistów, zwłaszcza tych wielokrotnych, zawodowych to tam państwo powinno pokazać twardą, żelazną rękę” – mówił Ziobro.

Jak poinformowało ministerstwo po posiedzeniu rządu, bezwzględne dożywocie grozić będzie m.in. za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, jeśli jego wynikiem będzie ciężkie uszkodzenie ciała lub śmierć. W przepisach pojawią się też nowe typy kwalifikowane zgwałceń, np. na kobiecie ciężarnej, z użyciem broni palnej z utrwaleniem obrazu i dźwięku. Ma za nie grozić do 20 lat.

– „Wprowadzamy recydywę seksualną, ci, którzy powracają do przestępstwa muszą się liczyć z wyższymi wyrokami” – przekazał sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Zmiany prawa przewidują też wyższe kary dla pijanych kierowców. Minimalna kara za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała ma wynosić odpowiednio 5 i 3 lata.

– „1,5 promila to będzie próg, od którego będzie stosowana konfiskata auta, jako narzędzia popełnienia przestępstwa. A jeśli ktoś spowoduje wypadek sąd może orzec przepadek samochodu już przy 0,5 promila” – dodał.

Zapowiedział też bezwzględne więzienie dla recydywistów, którzy już raz prowadzili po pijanemu.

Dalej reforma ma uzależnić karę od kwoty, której dotyczyło przestępstwo.

– „Dziś prawo nie pozwala na wymierzenie wyższej kary za przyjęcie wysokiej łapówki. Po przyjęciu nowych rozwiązań przyjęcie łapówki powyżej miliona zł ma być traktowane jak zbrodnia” – mówił wiceminister.

Ma za to grozić od 3 do 20 lat (a nie od 2 do 12 – jak dotychczas). Wyższe zagrożenie karą ma dotyczyć także oszustw. Za oszustwo na kwotę powyżej 5 mln zł będzie groziło powyżej 3 lat, a za 10 mln od 5 lat więzienia.

Brutalnie pobity przez policję. Musi zapłacić 1000 złotych. „Państwo w państwie”.

Źródło: PAP

Do 50% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 50% zniżki na: Makijaż - Permanentny
275,00 zł
550,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 50% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz