Home Kategorie News Inflacja w Polsce będzie wyższa. Poznaliśmy nowe prognozy.
232

Inflacja w Polsce będzie wyższa. Poznaliśmy nowe prognozy.

Inflacja w Polsce będzie wyższa. Poznaliśmy nowe prognozy.

Jest gorzej, niż zakładano. Nowe prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że pomimo wdrożenia tarczy antyinflacyjnej oraz tymczasowej obniżki VAT-u na wybrane produkty, inflacja w Polsce będzie o wiele wyższa, niż zakładano.

Według KE tempo wzrostu cen ma wynieść w Polsce w 2022 roku 6,8%. Jest to wzrost o 1,6 punktu procentowego w porównaniu do wyników poprzedniej analizy.

Ceny mają rosnąć szybko również w 2023 roku. KE podała, że w przyszłym roku spadek wartości pieniądze wyniesie 3,8%. Również i w tym przypadku prognozy są gorsze, niż wcześniej. Mówiono bowiem o inflacji wynoszącej 2,6%. Prezes NBP Adam Glapiński w trakcie konferencji 9 lutego powiedział, że spodziewa się w 2023 roku inflacji na poziomie 5%. Skąd takie rozbieżności?

– „Inflacja HICP wyraźnie wzrosła w drugiej połowie 2021 r. z powodu rosnących światowych cen surowców i wąskich gardeł w zaopatrzeniu, pozostawiając (…) na rocznym poziomie 5,2 proc. w 2021 r., najwyższym od 20 lat. (…) Mimo że nowy pakiet wprowadzony przez rząd zmniejszy podatki płacone od energii i produktów spożywczych w pierwszej połowie roku, prognozuje się przyspieszenie inflacji w I kwartale 2022 r. ze względu na podwyżkę regulowanych cen energii” – podała Komisja Europejska.

Zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (HICP) obliczany są według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej przez kraje członkowskie, co pozwala na ocenę stabilizacji cen. Wskaźnik ten różni się od podawanej przez GUS inflacji CPI, jako że uwzględnia dane dotyczące zarówno wydatków gospodarstw domowych, jak i rachunków narodowych. Polska metodologia analizuje tylko te pierwsze.

W efekcie wskaźnik HICP w grudniu 2021 wyniósł w Polsce 5,2%, podczas gdy GUS podał, że inflacja liczona rok do roku wyniosła w tym miesiącu 8,6%.

Na inflację można wpływać średnioterminowo stopami procentowymi. W lutym obecnego roku Rada Polityki Pieniężnej podniosła je po raz piąty. Stopa referencyjna jest już na poziomie 2,75%. We wrześniu zeszłego roku wynosiła 0,1%. To znaczy, że raty kredytów wzrosły w tym czasie średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że polityka pieniężna będzie dalej zacieśniania, a stopy procentowe wzrosną mocniej, niż oczekuje tego rynek.

Jasnowidz Wojciech Glanc przepowiada datę wybuchu wojny. „Krwawa data, pierwsza bomba…”

Źródło: PAP

Japoński masaż Kobido
Japoński masaż Kobido
139,99 zł
300,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Japoński masaż twarzy, szyi i dekoltu Kobido od 139,99 zł w Salonie Kosmetycznym Mona Lisa (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz