Home Kategorie News Zaszczepieni będą mieli pierwszeństwo. Zapadł ostateczny wyrok.
10.45K

Zaszczepieni będą mieli pierwszeństwo. Zapadł ostateczny wyrok.

Zaszczepieni będą mieli pierwszeństwo. Zapadł ostateczny wyrok.

Uchwała Rady Miasta Tychy sprzed dwóch lat, która daje dzieciom po obowiązkowych szczepieniach dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli jest ważna i zgodna z prawem – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Zaszczepione dzieci będą miały pierwszeństwo przy rekrutacji do przedszkoli w Tychach. Mowa u uchwale z grudnia 2019 roku, więc sprzed pandemii COVID-19 w Polsce, która dotyczyła obowiązkowych szczepień wynikających z kalendarza szczepień. Sprawa wzbudziła sprzeciw, który swój finał miał w sądzie. Wyrok zapadł 9 lutego.

Rozwiązanie jest korzystne dla gminy. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody śląskiego na uchwałę samorządu.

Zgodnie z uchwałą kandydaci do przedszkoli, „którzy przeszli obowiązkowe bezpłatne szczepienia ochronne lub posiadają długotrwałe odroczenie obowiązkowego szczepienia ochronnego” mogą liczyć w czasie naboru na 9 punktów. Wcześniej takie kryterium nie było w Tychach stosowane. Wśród innych zawartych w uchwale kryteriów, dających kandydatom do przedszkoli dodatkowe punkty, było m.in. objęcie dziecka obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego (40 punktów), fakt pracy lub studiów obojga rodziców w systemie dziennym (20 punktów), posiadanie przez dziecko rodzeństwa w tej samej placówce (5 punktów) czy położenie przedszkola najbliżej domu (3 punkty).

Jesienią 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwcach uznał, że zastosowane w uchwale rozwiązania nie zawierają warunków dyskryminujących i zapewniają wszystkim dzieciom prawo do wychowania przedszkolnego na równych warunkach.

Rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok przypomniała, iż podobne uchwały dotyczące zasad rekrutacji do przedszkoli w innych miastach (m.in. w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu) również były kwestionowane przez wojewodów, stąd wyrok dotyczący Tychów może być istotny także dla innych tego typu spraw.

Inflacja w Polsce będzie wyższa. Poznaliśmy nowe prognozy.

Źródło: PAP

Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna
98,40 zł
250,00 zł
88 dni
do końca oferty!
Lipoliza iniekcyjna w firmie Kosmetologia estetyczna i Akademia Mesobelle

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz