Home Kategorie News Nowa opłata w Polsce. Jest projekt ustawy.
7.03K

Nowa opłata w Polsce. Jest projekt ustawy.

Nowa opłata w Polsce. Jest projekt ustawy.

Nowy projekt ustawy dotyczącej parków narodowych przewiduje, że za wstęp do wszystkich takich obszarów w Polsce trzeba będzie płacić. Dodatkowe opłaty mogą być też pobierane za fotografowanie i filmowanie.

Zgodnie z nowymi przepisami za wejście na teren każdego parku narodowego trzeba będzie płacić. Ze zwolnienia z opłat nie skorzystają już mieszkańcy gmin sąsiadujących z parkiem narodowym.

Według rozporządzenia ministra środowiska z 2013 roku bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych w Polsce: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

W kolejnych pięciu parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i Bory Tucholskie) płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Prawo.pl informuje, że opłata za jednorazowy wstęp nie może obecnie przekraczać kwoty 8 zł.

Nowy projekt ustawy przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku oraz znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska. Z kolei kara za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi będzie wynosić w pierwszym przypadku 50-krotność ceny biletu. W drugim 40-krotność.

Projekt zakłada także rezygnację ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach.

Co więcej, do ceny biletu wstępu do parku narodowego położonego w obszarach górskich będzie doliczana kwota w proponowanej wysokości 15% ceny biletu.

Prawo.pl podaje, że parki będą mogły pobierać też inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, szczególnie w celach komercyjnych.

W opinii Radosława Ślusarczyka ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot opłata za wstęp do parków narodowych nie jest rzeczą złą, o ile cena biletu nie wytworzy bariery wykluczającej osoby o niskich dochodach.

– „Dostęp do parków narodowych powinien być równy, bez względu na to, czy ktoś mieszka blisko, czy daleko od parku. Uważam, że wpływy z cen wstępu nie mogą stać się modelem biznesowym, z którego będzie utrzymywana na przykład administracja parków” – zaznacza Radosław Ślusarczyk.

Niespodziewana decyzja rządu. Będzie dodatkowe świadczenie.

Źródło: PAP

Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających
Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających
67,00 zł
90,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających w FABRYKA ENDORFINY Studio relaksu i modelowania sylwetki

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz