Home Kategorie News Polacy będą ewakuowani z terenów Ukrainy? MSZ wydało oświadczenie.
4.25K

Polacy będą ewakuowani z terenów Ukrainy? MSZ wydało oświadczenie.

Polacy będą ewakuowani z terenów Ukrainy? MSZ wydało oświadczenie.

Do tej pory Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA, Wielkiej Brytanii czy Norwegii podjęły decyzję o ewakuacji swoich obywateli z terenów Ukrainy. Powodem jest wzrost zagrożenia inwazją ze strony Rosji.

Stany Zjednoczone w piątek poinformowały, że inwazja rosyjska na Ukrainę może zacząć się w każdym momencie. Jak podają nieoficjalne źródła, atak spodziewany jest nawet w przyszłym tygodniu.

Niektóre państwa zachodnie wydały dla swoich obywateli rekomendacje o natychmiastowym opuszczeniu Ukrainy. Biały Dom podkreślił, że żołnierze nie zostaną wysłani, aby ratować Amerykanów po ewentualnym rozpoczęciu działań wojennych przez Rosję.

Onet.pl opublikował krótkie stanowisko polskiego MSZ ws. sytuacji obywateli RP na Ukrainie.

– „Nie ma w tej chwili takiej decyzji (o ewakuacji. – przyp. red.). Jeśli będzie, natychmiast państwa poinformujemy” – przekazał rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

Rząd Wielkiej Brytanii wezwał w piątek swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy i odradził wszelkie podróże do tego kraju. Oceniono, że koncentracja sił rosyjskich przy granicy ukraińskiej coraz bardziej zwiększa zagrożenie działaniami militarnymi. Podobne komunikaty wydały też władze Łotwy i Norwegii.

Łotwa również w piątek wezwała swoich obywateli do opuszczenia terenów Ukrainy. Lokalny MSZ uzasadnia to „poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ze strony Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i wiarygodną groźbą eskalacji”. Resort uściślił, że ambasada Łotwy na Ukrainie pracuje w pełnym zakresie, ale jest też przygotowana na funkcjonowanie w trybie awaryjnym. Do opuszczenia Ukrainy wezwała również norweska dyplomacja.

– „Ze względu na poważną i nieprzewidywalną sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie ministerstwo spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże na Ukrainę i zachęca obywateli Norwegii do opuszczenia tego kraju” – napisano w oświadczeniu MSZ w Oslo. Resort dodał, że odradza także podróżowanie do Rosji na tereny położone bliżej niż 250 km od granicy z Ukrainą oraz wszelkie podróże na Białoruś z wyjątkiem Mińska.

Niespodziewana decyzja rządu. Będzie dodatkowe świadczenie.

Źródło: PAP

-50zł na zakupy w Sexshop112
-50zł na zakupy w Sexshop112
1,00 zł
50,00 zł
185 dni
do końca oferty!
1 zł za groupon wartościowy wart 50 zł do wydania w sklepie Sexshop112

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz