Home Kategorie Zdrowie Wirus który wywołuje gorączkę krwotoczną. „Wkrótce może dotrzeć do Polski”.
20.02K

Wirus który wywołuje gorączkę krwotoczną. „Wkrótce może dotrzeć do Polski”.

Wirus który wywołuje gorączkę krwotoczną. „Wkrótce może dotrzeć do Polski”.

W Wielkiej Brytanii wykryto trzy przypadki zakażenia wirusową chorobą tropikalną. Jest to wirus Lassa, który charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysoką zakaźnością oraz śmiertelnością.

– „Wirusa Lassa charakteryzuje wysoka zakaźność i śmiertelność, ale stosunkowo łatwo jest ograniczyć ogniska epidemiczne” – stwierdził dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, dodając że nie ma wątpliwości, że wirus ten dotrze do Polski.

W piątek brytyjskie media poinformowały o śmierci mężczyzny zakażonego wirusem Lassa. W ostatnich dniach potwierdzono w UK już trzy przypadki zakażenia tym niezwykle zdradliwym wirusem. Chore osoby niedawno wróciły z Afryki Zachodniej. Są to pierwsze przypadki Lassa w UK od roku 2009.

WP zapytała o szczegóły lekarza Tomasza Dzieciątkowskiego

– „Lassa to wirus o bardzo wysokim potencjale zakaźności i śmiertelności, znacznie wyższym od np. koronawirusa SARS-CoV-2. Ale nie jest to rzecz nowa. Można wręcz powiedzieć, że stosunkowo stara, bo pierwszy raz wyizolowano go w Nigerii w 1967 roku, kiedy w mieście Lassa zmarła zakażona pielęgniarka” – tłumaczy.

Jak twierdzi:

– „w przypadku zakażenia wirusem Lassa śmiertelność może wynosić nawet około 30 procent” –

– „Na szczęście dla nas, wirusy gorączek krwotocznych są słabo zaadaptowane do człowieka i można powiedzieć, że są one „głupie”, bowiem bardzo szybko powodują objawy kliniczne, które niemal natychmiast są widoczne” – dodał ekspert.

Zakażony bardzo szybko dostaje mocnych objawów, przez co łatwo można go odizolować.

– „Krótko mówiąc: wirusa charakteryzuje wysoka zakaźność i śmiertelność, ale stosunkowo łatwo jest ograniczyć ogniska epidemiczne, zwłaszcza w takich państwach, jak Wielka Brytania, gdzie bardzo dobrze rozwinięta jest opieka zdrowotna i medycyna tropikalna” – stwierdził wirusolog.

Pacjentów, którzy są chorzy, umieszcza się na kwarantannie, i leczy objawowo.

– „Obecnie niestety medycyna nie dysponuje konkretnym lekiem ani szczepionką. Skuteczny mógłby się okazać remdesiwir, czyli lek przeciwwirusowy, ale działa on na replikację wirusa, a więc tylko na wczesnym etapie zakażenia. Jeśli jest podany późno, to zwyczajnie będzie nieskuteczny” – podkreśla ekspert.

Lekarz twierdzi, że nie ma wątpliwości, że wirus ten trafi do Polski:

– „Polacy latają w celach turystycznych także do Afryki Zachodniej i będą latać w przyszłości. Gdy skończy się pandemia COVID-19, tych podróży pewnie będzie jeszcze więcej, więc jest to tylko kwestia czasu, gdy wirusy Lassa, Zika czy nawet Ebola pojawią się u nas w kraju” – tłumaczył.

Pilne! Ukraina wyłożyła karty na stół. Rosja ma 48 godzin na odpowiedź.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

 

Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
89,00 zł
270,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Pakiety spa dla 1 osoby (od 89 zł) lub 2 osób (od 129 zł) w Wellenss&Beauty Clinical w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz