Home Kategorie Zdrowie Pielęgniarki bez kar za brak szczepień.

Pielęgniarki bez kar za brak szczepień.

Pielęgniarki bez kar za brak szczepień.

Pielęgniarki i położne bez odpowiedzialności za brak szczepień. Tak twierdzi naczelna rzeczniczka odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych Grażyny Rogali-Pawelczyk.

Jak zapewne państwo pamiętacie, w wyniku pandemii COVID-19 wprowadzono rozporządzenie, które nakładało na pielęgniarki obowiązek szczepienia się przeciwko COVID-19. Teraz jednak to się zmienia.

Naczelny rzecznik tłumaczy zainteresowanym, że na pielęgniarkach i położnych spoczywa odpowiedzialność zawodowa, która „występuje wyłącznie w odniesieniu do osób wykonujących szczególnie doniosłe z punktu widzenia społecznego profesje”.

Rzecznik zauważa, że:

– „przepisy ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych, w art. 37 zd. pierwsze wskazują obszary, w których jeden czyn może być zarówno źródłem odpowiedzialności zawodowej oraz odpowiedzialności ponoszonej z innego tytułu, której źródłem może być wyłącznie postępowanie karne, postępowania w sprawie o wykroczenie lub postępowania dyscyplinarne” –

Rzecznik zwraca uwagę na fakt, że niezastosowanie się do regulacji związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii nie jest w żaden sposób przestępstwem ani czymś za co można karać pielęgniarki.

– „Jeden i ten sam czyn, polegający na naruszeniu obowiązku poddania się szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 i związanej z tym odpowiedzialności ponoszonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r.  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie może być zarazem źródłem odpowiedzialności zawodowej ponoszonej przez pielęgniarki i położne na podstawie przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych” –

Pilne! Ukraina wyłożyła karty na stół. Rosja ma 48 godzin na odpowiedź.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Fizjoterapia: konsultacja, terapia
Fizjoterapia: konsultacja, terapia
71,20 zł
180,00 zł
89 dni
do końca oferty!
Konsultacja fizjoterapeutyczna z terapią od 89 zł w gabinecie Fizjoterapia A. Pastwa w Bydgoszczy (do -51%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz