Home Kategorie Życie Inwazja coraz bliżej? „Bomby na Ukrainę spadną w ciągu kilku minut po rozkazie”.
19.41K

Inwazja coraz bliżej? „Bomby na Ukrainę spadną w ciągu kilku minut po rozkazie”.

Inwazja coraz bliżej? „Bomby na Ukrainę spadną w ciągu kilku minut po rozkazie”.

– Bomby na ukraińskie miasta spadną w ciągu kilku minut od wydania rozkazu przez prezydenta Rosji Władimira Putina – ostrzegł 14 lutego brytyjski wiceminister obrony James Heappey.

Wielka Brytania pracuje nad wsparciem wojskowym oraz pomocą gospodarczą dla Ukrainy. Premier Boris Johnson uda się też na kolejne rozmowy w sprawie kryzysu wokół Ukrainy.

– „Kryzys na granicy Ukrainy osiągnął punkt krytyczny. Wszystkie informacje, jakie mamy, sugerują, że Rosja może planować inwazję na Ukrainę w każdej chwili” – powiedział rzecznik premiera, dodając, że mimo tego punktu krytycznego, wciąż pozostało „okno możliwości dla deeskalacji i dialogu”.

W drugiej połowie stycznia Wielka Brytania przekazała Ukrainie 2000 ręcznych jednostrzałowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu MBT LAW. W środę zaś sprzęt i wyposażenie dla ukraińskich sił obrony terytorialnej, m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy.

W temacie zagrożenia rosyjską inwazją głos zabrał też brytyjski wiceminister obrony James Heappey.

– „Jest 130 tys. rosyjskich wojsk wokół granic Ukrainy, tysiące następnych na okrętach desantowych na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Wszystkie środki umożliwiające walkę są na miejscu i obawiam się, że gdyby to wszystko było tylko pokazem, aby zdobyć przewagę w dyplomacji, nie wymagałoby to logistyki, paliwa, środków medycznych, środków pomostowych, tych nieefektownych rzeczy, które sprawiają, że siły inwazyjne są wiarygodne, ale nie przyciągają nagłówków gazet. A jednak wszystko to jest już na miejscu” – powiedział Heappey w rozmowie z BBC News.

W stacji Sky News po raz kolejny wezwał obywateli brytyjskich, aby niezwłocznie opuścili oni tereny Ukrainy, póki jeszcze mają taką możliwość.

– „Obawiam się, że to (inwazja – PAP) jest bardzo bliskie, co nie oznacza, że na pewno się to wydarzy. To jest ostrzeżenie, ponieważ kilka minut po tym, jak Putin wyda rozkaz, pociski i bomby mogą spadać na ukraińskie miasta” – mówił.

Jak podkreślił minister, mimo iż wielu pracowników brytyjskiej ambasady wyjechało już z Kijowa. Pomoc konsularna nadal jest dostępna na Ukrainie oraz w Londynie i w Polsce, a autostrady oraz niektóre loty komercyjne wciąż są otwarte. Polityk ostrzegł jednak, że może to nie potrwać zbyt długo.

Przerażeni Polacy pytają o ewakuacje: Żyjemy w poczuciu zagrożenia.

Źródło: PAP

Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
89,99 zł
89 dni
do końca oferty!
Badania hormonalne od 89,99 zł - 300+ lokalizacji w ponad 180 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz