Home Kategorie Życie Rząd rozda bony. Będzie można kupić nowy telewizor.
14.32K

Rząd rozda bony. Będzie można kupić nowy telewizor.

Rząd rozda bony. Będzie można kupić nowy telewizor.

W związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej kilka milionów gospodarstw może nie mieć do niej dostępu. Pomóc ma ustawa przyznająca bony na zakup nowego sprzętu. Zapowiedziano, że bon będzie można wykorzystać też na zakup nowego telewizora.

Telewizja naziemna przełączy się w 2022 roku ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC. Zmiany wprowadzane będą sukcesywnie w poszczególnych województwach, a cały proces zakończy się w połowie roku.

Telewizory niezgodne z nowym standardem nie będą już odbierać kanałów cyfrowej telewizji naziemnej. Stworzono więc ustawę przyznającą bon w wysokości 100 zł na zakup odpowiedniego dekodera. Będzie można zapłacić nim w sklepie, co w praktyce oznacza otrzymanie sprzętu za darmo. Po dyskusjach rząd postanowił posłuchać głosów Polaków i umożliwić wykorzystanie bonu również na zakup telewizora.

– „To pilny projekt ustawy” – przekonywał Janusz Cieszyński na senackiej komisji infrastruktury, która przyglądała się przyjętym przez Sejm przepisom. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa podkreślił, że nowe prawo ma zapewnić ciągłość odbierania telewizji osobom w trudnej sytuacji materialnej.

Dystrybucja bonu odbywać się ma za pośrednictwem „kanału internetowego oraz w placówkach Poczty Polskiej”. Zaraz po ogłoszeniu pojawiły się głosy, że inicjatywa to pułapka mająca posłużyć do stworzenia listy posiadaczy telewizorów i sprawdzenia, czy płacą abonament RTV. Rząd twierdzi jednak, że nie jest to jego celem.

Senacka komisja usłyszała od Cieszyńskiego propozycję zmian w ustawie, które mają umożliwić stosowanie bonu także podczas zakupu telewizora.

– „Chciałbym pokrótce streścić prace, które miały miejsce na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas której padła taka deklaracja, że zaproponujemy poprawki, których celem będzie modyfikacja tego projektu w taką stronę, aby uwzględniał on też możliwość sfinansowania w ramach tego programu, wymiany telewizora na taki model, który będzie odbierał naziemną telewizję cyfrową w nowym standardzie.”

O uwzględnieniu też poprawek uwzględniających osoby niepełnosprawne regulacja ma stać się kompletna. Bon ma mieć wartość 100 zł, co wystarczy na zakup dekodera obsługującego DVB-T2/HEVC bez podnoszenia żadnych kosztów. Bon o tyle samo obniży cenę kupowanego telewizora.

Inflacja pobiła kolejny rekord. Tak drogo jeszcze nie było.

Źródło: PAP

Bilety do Ocean Parku
Bilety do Ocean Parku
67,99 zł
98,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Ocean Park we Władysławowie: 2 bilety od 47,99 zł i więcej opcji (do -42%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz