Home Kategorie News Siły rosyjskie przy granicy z Ukrainą. „Są gotowe do ataku”.
3.59K

Siły rosyjskie przy granicy z Ukrainą. „Są gotowe do ataku”.

Siły rosyjskie przy granicy z Ukrainą. „Są gotowe do ataku”.

Nie widzimy oznak deeskalacji ze strony Rosji na granicy z Ukrainą, nie obserwujemy wycofywania się wojsk; siły rosyjskie są gotowe do ataku – powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

– „Jak dotąd nie widzimy żadnych oznak deeskalacji; wycofywania żołnierzy czy sprzętu wojskowego; to oczywiście może się zmienić, ale na razie widzimy, że Rosja utrzymuje potężne siły inwazyjne, które są gotowe do ataku” – zaznaczył Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w pierwszym dniu spotkania ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.

– „To największa koncentracja wojsk w Europie od zakończenia zimnej wojny, Rosjanie dysponują nowoczesnym uzbrojeniem i otaczają Ukrainę od Krymu po Białoruś” – dodał sekretarz generalny NATO.

Sojusznicy od początku stawiają sprawę jasno. Rosja zapłaci wysoką cenę za dalszą agresję wobec Ukrainy. NATO pozostaje jednak otwarte na dialog i dyplomację.

– „Nie jest jeszcze za późno, by Rosja wycofała się z tego konfliktu i wybrała pokojowe rozwiązanie” – podkreślił.

Stoltenberg dodał, że NATO nie zrezygnuje ze swoich podstawowych wartości, takich jak prawo każdego państwa do kształtowania swojej polityki zagranicznej czy budowanie przez Sojusz zdolności do obrony wszystkich swoich członków. NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla Rosji – dodał sekretarz generalny.

– „Ministrowie obrony państw członkowskich zdecydowali w środę o dalszym wzmocnieniu sojuszniczych możliwości odstraszania i obrony” – poinformował Stoltenberg.

Dodał, że przedstawiciele państw NATO rozważają utworzenie nowych grup bojowych w Europie Południowo-Wschodniej.

– „Jeżeli zostanie to zatwierdzone, jedna z takich grup mogłaby stacjonować w Rumunii, która jest gotowa gościć taką jednostkę, a Francja zadeklarowała, że mogłaby jej przewodzić” – przekazał szef NATO.

Wyjaśnił, że kontyngent w Rumunii przypominałby składające się z sił kilku państw Sojuszu bojowe grupy batalionowe stacjonujące w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

– „To działania, których spodziewamy się przed większą operacją militarną” – powiedział sekretarz generalny NATO o ostatnich cyberatakach na ukraińskie instytucje, które zdaniem Kijowa należy łączyć z Moskwą. Stoltenberg zastrzegł jednocześnie, że pozostaje „ostrożnym optymistą” i ma nadzieję, że Rosja zdecyduje się rozwiązanie dyplomatyczne, a nie militarne.

Tragedia na Ukrainie. Żołnierze zabili dwie osoby.

Źródło: PAP

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
12-etapowa pielęgnacja twarzy za 69,99 zł i więcej opcji w Salonie Urody Glamour

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz