Home Kategorie Zdrowie Kamień milowy w medycynie. Uniwersalne organy do przeszczepów.

Kamień milowy w medycynie. Uniwersalne organy do przeszczepów.

Kamień milowy w medycynie. Uniwersalne organy do przeszczepów.

W Polsce, na przeszczep serca czeka się średnio 14 miesięcy. Nie jest to i tak zły wynik. Jednak nowe osiągnięcie w medycynie, może to zmienić. Chodzi o uniwersalne organy do przeszczepów.

Brak kompatybilności pomiędzy naszymi grupami krwi to ogromny problem dla transplantologii. To coś z czym medycyna walczy od wielu lat, a walka ta jest ciężka. Być może jednak właśnie udało nam się osiągnąć kamień milowy.

Według Stephena Withersa, enzymologa, czerwona krwinka, która ma mniej niż jedną setną średnicy ludzkiego włosa, jest pokryta około milionem antygenów, które określają grupę krwi. Najbardziej pożądani są dawcy z grupą krwi O, gdyż ich krew jest uniwersalna.

Jayachandran Kizhakkedathu i Stephen Withers, naukowcy, zaczęli spekulować na temat tego, czy istnieją enzymy, które pozwoliłyby na zmianę tych antygenów w zależności od potrzeb.

– „Te same antygeny A, B i 0  są obecne na wyściółce naszego jelita” – tłumaczył Whiters.

Withers bardzo odważnie założył, że gdzieś w nieskończonym gąszczu bakterii żyjących w naszym organizmie istnieje chociaż jedna, która pozwoliłaby na modyfikowanie i niszczenie tych antygenów, to można by było stworzyć uniwersalne narządy do przeszczepów.

W ten sposób stworzyli ponad 20 tys. różnych wersji E. coli. W tej grupie zmodyfikowanych bakterii, udało im się znaleźć 12 potencjalnych kandydatów do dalszych badań, w trakcie których wybrali nawet enzym, który jest zdolny do rozkładania antygenów charakterystycznych dla grupy A w bardzo szybkim tempie. Na ten moment to dopiero początek dalszych badań, ale można to nazwać ogromnym sukcesem.

Pilne! Doszło do pierwszego ataku. Rosja zaatakowała Ukrainę.

Źródło: chip.pl

Kriolipoliza i masaż pobudzający
Kriolipoliza i masaż pobudzający
99,99 zł
194,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza z masażem i konsultacją od 99,99 zł w gabinecie Babski Raj w Bielsku-Białej (do -48%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz