Home Kategorie News Rosjanie na wschodzie Ukrainy. Są ofiary śmiertelne. Realizuje się najgorszy scenariusz?
11.59K

Rosjanie na wschodzie Ukrainy. Są ofiary śmiertelne. Realizuje się najgorszy scenariusz?

Rosjanie na wschodzie Ukrainy. Są ofiary śmiertelne. Realizuje się najgorszy scenariusz?

Rosyjskie wojska wjechały do Donbasu na wschodzie Ukrainy. Międzynarodowa społeczność potępiła działania Moskwy. Zapowiedziano też sankcje.

Armia Ukraińska przekazała we wtorek, że w ciągu doby w wyniku ostrzałów separatystów śmierć poniosło 2 żołnierzy, a 12 jest rannych.

Władimir Putin we wtorek podpisał dekret, który uznaje niepodległość tzw. republik ludowych – Donieckiej (DRL) oraz Ługańskiej (ŁRL). Republiki te zostały powołane przez prorosyjskich separatystów stacjonujących w Donbasie.

Prezydent Federacji Rosyjskiej podjął też decyzję o wysłaniu na te tereny wojska w charakterze „sił pokojowych”.

USA oraz Unia Europejska zapowiedziały nałożenie sankcji na Rosję.

We wtorek rano na terenie Doniecka widoczne były kolumny pojazdów wojskowych, w tym czołgów i transporterów opancerzonych – przekazała agencja Reuters.

Nagrania z miasta pokazują jednak, że życie toczy się normalnie – relacjonuje niezależny dziennikarz Alex Tiffin. Na ulice wyjechały też samochody z rosyjskimi flagami. Możliwe, że jest to zaaranżowane przez separatystów.

Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysylca zwraca uwagę, że dekret Kremla w sprawie uznania niepodległości donbaskich „republik” jest niemal kopią dekretu, który wydano po inwazji na Gruzję w 2008 roku.

– „Działania Rosji to naruszenie integralności Ukrainy, w połączeniu z presją militarną, prowadzi do załamania dotychczasowej architektury bezpieczeństwa” – powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w siedzibie NATO w Brukseli.

Po godzinie 11:00 Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przekazała, że wznowiono ostrzał na linii rozgraniczenia między separatystami oraz siłami ukraińskimi.

W międzyczasie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow twierdzi, że Ukraina nie ma prawa do suwerenności.

– „Mają je tylko te kraje, które reprezentują interesy wszystkich ludzi na swoim terytorium. Ukraina nie jest jednym z nich od 2014 roku” – powiedział Ławrow, cytowany przez agencję Interfax.

Ukraińskie władze przekazały, że „stan wojenny na Ukrainie będzie wprowadzony w przypadku agresji Rosji na pełną skalę”.

– „Wierzymy w to, że potężnej wojny przeciwko Ukrainie nie będzie i nie będzie szerokiej eskalacji ze strony Rosji. Jeśli będzie – będzie wprowadzony stan wojenny” – oznajmił Wołodymyr Zełenski.

Ambasada USA w Rosji ostrzega Amerykę: Zagrożenie zamachami.

Piękna skóra - 2 lokalizacje
Piękna skóra -  2 lokalizacje
39,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Odmładzanie, oczyszczanie skóry lub leczenie trądziku i więcej od 39,99 zł w Miracle Med - 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz