Home Kategorie News „Jesteśmy na swojej ziemi. Nikogo się nie boimy”. Prezydent Ukrainy z odezwą do narodu.
2.04K

„Jesteśmy na swojej ziemi. Nikogo się nie boimy”. Prezydent Ukrainy z odezwą do narodu.

„Jesteśmy na swojej ziemi. Nikogo się nie boimy”. Prezydent Ukrainy z odezwą do narodu.

– Uznanie przez Rosję samozwańczych republik może oznaczać jednostronne wyjście Moskwy z porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie – powiedział w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W odezwie do narodu, która pojawiła się w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy oświadczył, że Kijów kwalifikuje uznanie przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej jako naruszenie suwerenności oraz integralności terytorialnej kraju.

Uznanie tych „republik” może oznaczać jednostronne wyjście Rosji z porozumień mińskich oraz może świadczyć o ignorowaniu decyzji czwórki normandzkiej, czyli Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji.

Prezydent stwierdził także, że Rosja „legalizuje swoje wojska, które faktycznie znajdowały się w okupowanych regionach Donbasu od 2014 r.”. Przekazał też, że Kijów wnioskuje o posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, posiedzenia OBWE oraz o pilny szczyt formatu normandzkiego.

– „Nalegamy na pełnowartościową pracę Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, by zapobiegać prowokacjom i dalszej eskalacji” – dodał.

Prezydent Ukrainy podkreślił również, że jego kraj oczekuje od partnerów „wyraźnych i skutecznych” działań wspierających.

– „Ważne, by zobaczyć teraz, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem i partnerem, a kto będzie dalej straszył Rosję słowami” – kontynuował szef ukraińskiego państwa.

Prezydent Ukrainy zagwarantował też, że obywatele Ukrainy będą poinformowani w przypadku jakichkolwiek zmian sytuacji bezpieczeństwa i ewentualnego wzrostu zagrożenia.

– „Nie ma obecnie żadnych przyczyn do chaotycznych działań. Zrobimy wszystko, by było tak dalej” – zaznaczył.

– „Jesteśmy na swojej ziemi. Niczego ani nikogo się nie boimy. Nie jesteśmy winni nikomu niczego. I niczego nikomu nie oddamy. Bo nie jest to luty 2014 r., tylko luty 2022 r.” – podkreślił.

Rosjanie na wschodzie Ukrainy. Są ofiary śmiertelne. Realizuje się najgorszy scenariusz?

Źródło: PAP

Vacu, Roller Shaper, limfodrenaż
Vacu, Roller Shaper, limfodrenaż
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplanie: 4 zabiegi na wybranych stacjach treningowych za 79,99 zł i więcej w Studiu Figura

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz