Home Kategorie News PILNE! Jarosław Kaczyński zapowiada „radykalną rozbudowę armii”.
6.24K

PILNE! Jarosław Kaczyński zapowiada „radykalną rozbudowę armii”.

PILNE! Jarosław Kaczyński zapowiada „radykalną rozbudowę armii”.

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że „Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która jest obecnie. Siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą na tyle silne, by do tego ataku nie doszło”.

Rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zakłada on m.in. szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB, nowe źródła finansowania, a także możliwość kupowania sprzętu przez wojsko w drodze leasingu.

Szczegóły zostały zaprezentowane na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek z udziałem prezesa PiS i ministra obrony narodowej.

Kaczyński mówił, że projektowana ustawa ma nie tylko uporządkować bardzo dziś zagmatwane prawo odnoszące się do kwestii obrony państwa – znosi 14 ustaw – ale ma stworzyć podstawy prawne i instrumenty finansowe dla radykalnej rozbudowy naszej armii.

– „Zarówno jeżeli chodzi o jej skład osobowy, jej wielkość, jak i jeżeli chodzi o jej uzbrojenie” – mówił.

Kaczyński dodał, że przygotowując tę ustawę bezpośrednio w MON pod kierownictwem ministra Błaszczaka, „nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w momencie jej ostatecznego przyjmowania przez rząd będziemy mieli agresję na Ukrainę”. Dlatego – zaznaczył – dziś nie trzeba tłumaczyć, dlaczego ta ustawa jest tak potrzebna.

– „Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która dzisiaj jest. To znaczy, siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą na tyle silne, by do tego ataku nie doszło. By ich siła odstraszająca wystarczyła, aby do takiego ataku zniechęcić. To stare powiedzenie „chcesz pokoju, szykuj się na wojnę” jest cały czas aktualne. Musimy z tego wyciągnąć daleko idące wnioski” – powiedział wicepremier.

Prezes PiS zaznaczył jednocześnie, że jeśli zajdzie potrzeba, projekt będzie procedowany na „nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu, a jeżeli nie będzie takiej potrzeby, to tydzień później ta ustawa będzie miała już pierwsze czytanie”.

– „Jeśli okoliczności będą sprzyjające, to mamy nadzieję, że zostanie także przeprowadzone drugie i trzecie czytanie, więc będzie możliwość uchwalenia ustawy” – dodał.

Minister Błaszczak z kolei zaznaczył, że „jest to projekt dotyczący sił zbrojnych, który pozwoli na rozwój”.

– „Wojsko Polskie będzie liczniejsze i wyposażone w odpowiedni sprzęt. (…) Wprowadzamy także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, chcemy zachęcić do tego ludzi młodych” – przekazał szef MON.

Powiedział też o tym, że rząd i instytucje związane z obronnością „cały szereg projektów zachęcających młodych ludzi do tego, aby służyli w wojsku”. Zapewnił jednocześnie, że rząd nie ma w planach przywrócenia poboru powszechnego.

Będzie stan wojenny? „Należy natychmiast go wprowadzić”.

Źródło: wp.pl

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
99,99 zł
600,00 zł
Oferta zakończona!
Makijaż permanentny: kreska górna lub dolna za 99,99 zł i więcej opcji w PermLab

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz