Home Kategorie Życie Polacy w ukraińskim wojsku? Sejm przyspiesza pracę nad ustawą.
8.75K

Polacy w ukraińskim wojsku? Sejm przyspiesza pracę nad ustawą.

Polacy w ukraińskim wojsku? Sejm przyspiesza pracę nad ustawą.

Po ataku Rosji na Ukrainę polski Sejm przyspiesza pracę nad ustawą o obronie ojczyzny. W niej znajdą się przepisy o udzielaniu zgody na służbę w obcym wojsku.

Ukraińskie władze ogłosiły, że z chęcią przyjmą ochotników z innych krajów. Wołodymyr Zełenski poinformował 28 lutego o utworzeniu międzynarodowego legionu w ramach ukraińskiej obrony terytorialnej. Ma się on składać z zagranicznych ochotników.

Jak informuje Rzeczpospolita, w ustawie mają znaleźć się przepisy dotyczące zaciągu do obcej armii.

– „Większość tych przepisów już wcześniej obowiązywała. Teraz będą w jednym miejscu” – podkreśla gazeta. Przepisy mają być też uproszczone.

Zgodę na służbę w obcym wojsku wydaje w Polsce na pisemny wniosek minister obrony narodowej. Do tej pory udzielał jej tylko byłym żołnierzom zawodowym, a pozostałym – minister spraw wewnętrznych. Zgodę ministra może uzyskać obywatel polski, który ma uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie jest żołnierzem w czynnej służbie, nie ma przydziału mobilizacyjnego lub podobnego, a wojskowe centrum rekrutacji nie prowadzi postępowania w sprawie nadania mu przydziału.

Podstawowym warunkiem otrzymania zgody na służbę w obcym wojsku jest to, aby nie naruszała ona interesów Polski ani prawa międzynarodowego oraz aby nie wpływała negatywnie na zadania naszych sił zbrojnych. Nie każdy taką zgodę jednak dostanie.

Nie uzyska jej obywatel, który został kiedyś przeniesiony do rezerwy wskutek uznania go za niezdolnego do czynnej służby. Podobnie obywatel, który nie odbył obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub ćwiczeń z przyczyn leżących po jego stronie. Na zgodę nie ma też co liczyć obywatel, który został uznany przez komisję lekarską za trwale i całkowicie niezdolnego do służby wojskowej.

Zgody nie uzyska obywatel, który jest na bakier z prawem: był prawomocnie skazany na co najmniej rok więzienia (także w zawieszeniu), odsiaduje karę więzienia lub oczekuje na jej wykonanie albo jest w okresie próby. Występujący o zgodę na służbę w obcej armii nie może mieć też zaległości podatkowych czy zusowskich (musi przedstawić we wniosku zaświadczenia), nie może być wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Zgody nie muszą uzyskiwać obywatele polscy, którzy jednocześnie są też obywatelami innego państwa, jeśli stale zamieszkują jego terytorium i zamierzają przyjąć służbę w siłach zbrojnych tego państwa.

Zygmunt Chajzer przyjął do domu rodzinę z Ukrainy. „Aż łzy same napływają do oczu” [FOTO]

Źródło: Rzeczpospolita

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz