Home Kategorie Życie Ceny paliw. Benzyna coraz droższa. Drastyczny skok cen.

Ceny paliw. Benzyna coraz droższa. Drastyczny skok cen.

Ceny paliw. Benzyna coraz droższa. Drastyczny skok cen.

Atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął światową gospodarką. Ceny paliw w Polsce cały czas rosną i przewiduje się dalsze podwyżki. W przyszłym tygodniu litr benzyny może kosztować nawet 6,81 zł.

Na międzynarodowych rynkach ropa oraz paliwa gotowe zareagowały gwałtowną zwyżką na zagrożenie stworzone przez inwazję rosyjskich wojsk na Ukrainę. Ceny mają dalej rosnąć.

– „W okresie między 7 i 13 marca spodziewamy się, że cena benzyny 98-oktanowej może ulokować się na poziomie 6,68-6,81 zł/l. Z kolei cena za benzynę Pb95 zapewne wyniesie średnio 6,33-6,49 zł/l.” – prognozują analitycy e-petrol.pl.

Podwyżki nie ominą oleju napędowego:

– „Zakładamy, że ceny ulokują się na poziomie 6,83-6,96 zł/l.”

Portal wspomniał o możliwych cenach autogazu: „dla tego paliwa oczekiwana jest cena na poziomie 2,95-3,09 zł/l.”.

Portal zwraca też uwagę na drastyczny skok cen hurtowych, które podniosły się o kilkaset złotych za metr sześcienny

– „W porównaniu z ubiegłym weekendem zmiana zwyżkowa dla benzyny 95-oktanowej to prawie 587 zł na metrze sześc., a cena to 5825 zł/m sześc. W przypadku benzyny 98-oktanowej skok w analogicznym okresie to ponad 630 zł i cena tego paliwa wyniosła blisko 6142 zł. Jeszcze większa zmiana zwyżkowa dotyczy oleju napędowego – dzisiejsza średnia cena 6367 zł/m sześc. jest o ponad 930 zł wyższa niż w ostatnią sobotę. Olej opałowy sprzedawany jest natomiast po 5086 zł/m sześc., a więc jest droższy o prawie 940 zł niż w poprzedni weekend” – przywołał portal.

E-petrol przywołuje słowa prezesa PKN Orlen o dywersyfikacji dostaw surowców.

– „Aktualnie rosyjska ropa REBCO jest przerabiana przez Grupę Orlen w ok. 50 proc., a pozostała ropa pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej” – mówił Daniel Obajtek.

We wtorek napisał na Twitterze, że koncern na bieżąco realizuje wszelkie dostawy na stacje i ma „odpowiednie zapasy by zachować ich ciągłość”.

E-petrol.pl przypomina, że ceny ropy są najwyższe od lat.

– „W mijającym tygodniu cena ropy Brent zdecydowanie przekroczyła poziom 100 dolarów, notując w czwartek nowe wieloletnie maksima na poziomie 119,84 dolarów za baryłkę. Tak drogo na rynku naftowym ostatni raz było w 2012 r.”

W piątek po południu cena wynosiła ok. 112 dolarów za baryłkę.

– „Sankcje nałożone na Rosję nie dotykają na razie bezpośrednio sektora naftowego, ale dochodzi do samoograniczenia relacji handlowych z Moskwą i brakuje chętnych na zakup rosyjskiej ropy i produktów naftowych” – podkreślili autorzy analizy.

– „Szansą na poprawę sytuacji jest porozumienie z Iranem, które może przywrócić na rynek eksport ropy z tego kraju. Pod koniec tygodnia pojawiły się medialne spekulacje, wskazujące na to, że kompromis z władzami w Teheranie zostanie osiągnięty w najbliższych dniach i te doniesienia pomogły zahamować rajd cenowy, który doprowadził notowania surowca w okolice poziomu 120 dolarów” – dodali.

Potwierdzono 11 przypadków gwałtów rosyjskich okupantów na Ukrainkach. Przeżyło zaledwie 5 ofiar [WIDEO]

Źródło: e-petrol.pl

Pakiet stomatologiczny
Pakiet stomatologiczny
99,99 zł
180 dni
do końca oferty!
Przegląd, skaling, polerowanie z fluoryzacją za 99,99 zł w Gabinecie Higieny Stomatologicznej w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz