Home Kategorie News Rząd chce płacić Polakom za przyjęcie uchodźców. Będzie projekt ustawy.
9.07K

Rząd chce płacić Polakom za przyjęcie uchodźców. Będzie projekt ustawy.

Rząd chce płacić Polakom za przyjęcie uchodźców. Będzie projekt ustawy.

Od początku wojny na Ukrainie granicę z Polską przekroczyło ponad 700 tys. osób. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że w projekcie ustawy, który powinien być przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, jest rozwiązanie zakładające płacenie Polakom za przyjęcie uchodźców.

Morawiecki na antenie Polsat News podziękował wszystkim polakom, którzy „tak pięknie i tak powszechnie otwarli swoje serca dla ukraińskich rodzin”. Powiedział, że rząd chce tę pomoc zamienić w pomoc systemową.

– „Dlatego zaproponowaliśmy ustawę – która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu – żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę, bo to kosztuje przecież – wyżywienie, ciepło” – mówił szef rządu.

Premier dodał też, że projekt regulować ma również kwestie edukacji czy „bardziej dramatyczne sytuacje”, takie jak np. pobyt uchodźca w szpitalu.

– „Żeby było jasne, za to wszystko dodatkowo będzie też płacić Unia Europejska” – zaznaczył.

Pytany, czy ma „absolutne poczucie”, że Europa w sprawie Ukrainy robi wszystko, co w jej mocy, Morawiecki zaprzeczył.

– „Nie mam takiego poczucia, że to jest robienie wszystkiego, co w naszej mocy” – odparł.

– „Uważam, że my, Polacy, robimy wszystko, co w naszej mocy, i dziękuję wszystkim siłom politycznym, społecznym, które zjednoczyły się wokół tego celu. To jest bardzo ważne – solidarność i wspólne dostrzeganie tego ryzyka” – stwierdził.

Zdaniem Morawieckiego „im dalej od granicy z Rosją, tym mniejsze zrozumienie tego wielkiego, potężnego ryzyka”.

– „My rozumiemy, my mówimy „Na co czekacie? Chcecie następnego Katynia?” Przecież oni mają tam listy proskrypcyjne i wiedzą, kogo chcą później zamordować, kogo chcą zniszczyć. Tak działają Rosjanie – w brutalny sposób. Zapobiegnijcie temu” – powiedział.

Podkreślił przy tym, że odcięcie od rosyjskiego węgla, ropy czy gazu „będzie bolało”.

– „Będzie bolało, będzie w okresie przejściowym spowolnieniem gospodarczym, będzie podniesiona inflacja, ale ich tam w Moskwie – (będzie bolało – red.) dużo, dużo bardziej. […] I wreszcie odetniemy to paliwo od machiny wojennej Putina” – dodał.

– „Hitler nie zaspokoił się Czechosłowacją, poszedł dalej na Polskę, nie zaspokoił się Polską, poszedł dalej na Francję. Drodzy przyjaciele z zachodniej Europy – ta lekcja nie może być zapomniana” – zaapelował Morawiecki.

Zełenski zirytowany decyzją NATO. „Zielone światło do dalszych bombardowań Ukrainy”.

Źródło: PAP

eKurs: Przygotowanie motoryczne
eKurs: Przygotowanie motoryczne
129,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Trener przygotowania motorycznego z certyfikatem za 129 zł z Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz