Home Kategorie News Tusk nie wytrzymał. Zobaczył, co chcą wepchnąć do ustawy o pomocy Ukrainie. „Niedobrze się robi”.
18.10K

Tusk nie wytrzymał. Zobaczył, co chcą wepchnąć do ustawy o pomocy Ukrainie. „Niedobrze się robi”.

Tusk nie wytrzymał. Zobaczył, co chcą wepchnąć do ustawy o pomocy Ukrainie. „Niedobrze się robi”.

Donald Tusk skomentował przepis, który pojawił się w projekcie specustawy o pomocy Ukrainie. Ma on zagwarantować bezkarność funkcjonariuszom publicznym za złamanie dyscypliny finansów publicznych.

Zakupy finansowane ze środków publicznych mają nie podlegać specjalnemu reżimowy w czasie wojny, ale także i w trakcie pandemii, stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego czy wojennego.

Przepisy miałyby uwolnić od kar tych, którzy wyrządzili szkody majątkowe w obrocie gospodarczym w związku z nadużyciem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązku. Urzędnik musi działać w stanie wyższej konieczności i przyświecać mu muszą szlachetne pobudki, co oczywiście jest względnym przedmiotem w interpretacji.

O sprawie poinformował szef PO Donald Tusk. Chodzi o projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną z Rosją, który w poniedziałek przyjęła Rada Ministrów. Projekt trafił już do Sejmu.

– „Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego – czyli bezkarność wobec przekrętów władzy. Kiedyś w ustawie pandemicznej, a teraz w ustawie o pomocy Ukraińcom. Znowu to samo. Niedobrze się robi” – napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do artykuły 72. i 82. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Donald Tusk przypomina, że podobne przepisy próbowano wprowadzić niemal równo dwa lata temu w projekcie tzw. Lex Sasin, czyli nowelizacji ustawy covidowej. Jej autorzy uzasadniali wówczas, że konstrukcja bezkarności urzędniczej nawiązywałaby do konstrukcji stanu wyższej konieczności.

PILNE! Służby alarmują: Putin wziął na cel Niemcy.

Foto: Fred Marvaux , © European Union 2019 – Source: EP

Colorland - fotoksiążka, różne formaty
Colorland - fotoksiążka, różne formaty
36,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 31,90 zł: fotoksiążka A4 (28, 40 i więcej stron) w wersji standard lub Lux z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz