Home Kategorie News PILNE! Pentagon mówi stop! Nieoczekiwana decyzja w sprawie polskich samolotów.
23.93K

PILNE! Pentagon mówi stop! Nieoczekiwana decyzja w sprawie polskich samolotów.

PILNE! Pentagon mówi stop! Nieoczekiwana decyzja w sprawie polskich samolotów.

Sprawa myśliwców MIG-29, które miały trafić na Ukrainę wzbudza ogromne kontrowersje. Amerykanie zareagowali na oświadczenie polskiego MSZ, które przekazało, że może przekazać samoloty do bazy NATO w Ramstein.

Polska deklaruje, że może oddać myśliwce Ukrainie, ale nadal nie ma porozumienia co do tego, z którego lotniska je wysłać i jak bezpiecznie przeprowadzić taką operację, aby nie wplątywać się w wojnę.

Amerykanie nie chcą zgodzić się na propozycję polskiego rządu, aby myśliwce wyruszyły z Niemiec.

– „Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego” – stwierdził rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców.

Dodał, że nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

– „Perspektywa myśliwców w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie” – podkreślił John Kirby w oświadczeniu.

Kirby dodał też, że mimo iż rozmowy z Polską oraz innymi sojusznikami na temat samolotów i wyzwań logistycznych z tym związanych wciąż trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

Przedstawiciel Pentagonu podkreślił też, że ogłoszona 8 marca przez polskie MSZ oferta oddania MiG-ów USA, aby za ich pośrednictwem udostępnić je Ukrainie, pokazuje, jak skomplikowana jest to kwestia. Zaznaczył również, że „decyzja o tym, czy przekazać posiadane przez Polskę samoloty Ukrainie ostatecznie należy do polskiego rządu”.

Wcześniej zaskoczenie oświadczeniem polskiego MSZ wyraziła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland, która dodała, że Polska wykonała w tej sprawie „zaskakujący ruch”.

Rosja ostrzega Zachód. „Pracujemy nad szeroką reakcją na sankcje”.

Źródło: PAP

Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Badania hormonalne od 89,99 zł - 300+ lokalizacji w ponad 180 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz