Home Kategorie News Ukraina bije na alarm w sprawie Czarnobyla. „Grozi wyciekiem radioaktywnym”.
7.34K

Ukraina bije na alarm w sprawie Czarnobyla. „Grozi wyciekiem radioaktywnym”.

Ukraina bije na alarm w sprawie Czarnobyla. „Grozi wyciekiem radioaktywnym”.

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zaalarmował w środę, że brak zasilania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu grozi wyciekiem radioaktywnym.

– „Społeczność międzynarodowa musi pilnie zażądać od Rosji wstrzymania ognia, by przywrócić zasilanie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W przeciwnym razie po 48 godzinach staną systemy chłodzenia, co grozi wyciekiem radioaktywnym” – ostrzegł w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Według szefa MSZ jedyna sieć dostarczająca prąd do okupowanej przez rosyjskie wojska elektrowni jest uszkodzona.

– „Wzywam społeczność międzynarodową, by pilnie zażądała od Rosji wstrzymania ognia i dopuszczenia ekip naprawczych, by przywrócić zasilanie” – zaapelował Kułeba na Twitterze.

– „Zapasowe agregaty dieslowskie są zdolne zasilać Czarnobylską Elektrownię Jądrową przez 48 godzin. Po tym czasie systemy chłodzenia instalacji przechowywania zużytego paliwa nuklearnego zatrzymają się, co niesie bezpośrednie zagrożenie wyciekami radioaktywnymi” – napisał szef ukraińskiej dyplomacji.

– „Barbarzyńska wojna Władimira Putina sprowadza zagrożenie na całą Europę. Musi ją przerwać natychmiast!” – dodał Kułeba.

Siły Putina zajęły nieczynną elektrownię atomową w Czarnobylu w pierwszą dobę wojny, 25 lutego, a w kolejnych dniach opanowały zakład w Zaporożu, który jest największym producentem energii jądrowej w Europie.

PILNE! Pentagon mówi stop! Nieoczekiwana decyzja w sprawie polskich samolotów.

Wydruk zdjęć w wybranym formacie
Wydruk zdjęć w wybranym formacie
19,80 zł
33,80 zł
90 dni
do końca oferty!
Wydruk zdjęć w wybranym formacie od 7 zł w AB Foto – wiele lokalizacji (do -46%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz