Home Kategorie News PILNE! Awaria PKP w całym kraju. Ogromne opóźnienia pociągów. Część może być odwołana.
186

PILNE! Awaria PKP w całym kraju. Ogromne opóźnienia pociągów. Część może być odwołana.

PILNE! Awaria PKP w całym kraju. Ogromne opóźnienia pociągów. Część może być odwołana.

Jak poinformowało PKP PLK, doszło do awarii w kilkunastu centrach sterowania ruchem. Opóźnienia niektórych pociągów wynoszą obecnie nawet 2 – 3 godziny. Możliwe są odwoływania pociągów i zmiany tras.

Usterki w kilkunastu lokalnych centrach sterowania, które odpowiadają za prowadzenie ruchu kolejowego, wystąpiły w czwartek ok. 4:00.

– „Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut” — czytamy w komunikacie PKP PLK. Możliwe jest odwoływanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiana tras pociągów.

Opóźnienia występują na wielu trasach i często przekraczają 2 – 3 godziny. Pociąg z Katowic do Świnoujścia jest opóźniony o 180 minut, z Warszawy do Bielska-Białej o ponad 150 minut, a z Warszawy do Gdyni o ponad 170 minut.

– „Awaria w PKP Polskich Liniach Kolejowych objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom. Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione” – powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

– „Ponieważ zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona” – zaznaczył Skubiszyński.

Wiceprezes dodał też, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła lokalizacje oraz ciągi kolejowe takie, jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina, a także linię nr 9 od Warszawy do Gdańska.

– „W sumie awaria objęła swoim zasięgiem około 820 km linii kolejowej w kraju. A ponieważ te lokalizacje są bardzo newralgiczne, zatem skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo, bardzo długo” – powiedział Skubiszyński.

Powstał specjalny zespół, który stara się zorganizować ruch kolei. Na stacjach i przystankach na bieżąco podawane są komunikaty.

Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, przekazał, że w związku z usterkami urządzeń sterowania ruchem jeszcze dziś zbierze się Zespół ds. Incydentów Krytycznych, który działa zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa.

Przedstawiciele PKP Intercity zaapelowali do swoich pasażerów, aby ci w miarę możliwości zrezygnowali z podróży w czwartek.

Według nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu”, awaria to skutek globalnej usterki oprogramowania Alstomu. Podobne problemy pojawiły się także w innych krajach, m.in. w Czechach — podaje dziennik.

Rosyjski artysta przykuł się do drzwi McDonald’s. „30 lat nas karmili, a teraz nas opuszczają” [WIDEO]

Źródło: PAP

Arbuzowe lub czekoladowe day spa
Arbuzowe lub czekoladowe day spa
71,99 zł
89,99 zł
Oferta zakończona!
Arbuzowy pakiet day spa za 89,99 zł i więcej w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz