Home Kategorie News Wojsko Polskie wzywa rezerwistów. „Nawet do 200 tys. osób”.
20.61K

Wojsko Polskie wzywa rezerwistów. „Nawet do 200 tys. osób”.

Wojsko Polskie wzywa rezerwistów. „Nawet do 200 tys. osób”.

Polska armia planuje powołać nawet 200 tys. osób. W kwietniu bowiem rozpoczną się ćwiczenia dla rezerwistów. Wojsko ostrzega przed działaniami dezinformacyjnymi.

Ćwiczenia rezerwistów będą odbywać się w całym kraju. Wojsko nie wzywa na ćwiczenia poprzez wiadomości SMS, a takie otrzymali niektórzy użytkownicy telefonów. Wynikało z nich, że powinni natychmiast zgłosić się do WKU. Ministerstwo Obrony wydało w tej sprawie alert.

Szkolenia rezerwy wprawdzie ruszają w kwietniu, ale wcześniej niektórzy rezerwiści otrzymali wezwania do WKU w związku z nadaniem im przydziałów mobilizacyjnych.

– „Działania te są rutynowe i wynikają z bieżących potrzeb, mających na celu mobilizacyjne uzupełnienie jednostek wojskowych stanem osobowym, w ramach gromadzenia rezerw, do realizacji zadań Sił Zbrojnych RP w razie ogłoszenia mobilizacji i na czas wojny” – tłumaczy „Rzeczpospolitej” rzecznik prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit.

Wezwania te nie są związane z wojną na Ukrainie, a plan powołań na ćwiczenia został ustalony w zeszłym roku przez ministra obrony.

– „Z informacji, które otrzymaliśmy ze Sztabu Generalnego WP wynika, że w tym roku zaplanowano powołanie na ćwiczenia do 200 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy (to osoby, które wcześniej nie odbyły służby wojskowej). Ta grupa obejmuje też 48 tys. osób, które chcą zaliczyć służbę przygotowawczą, a także 35 tys. ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej” – wylicza „Rzeczpospolita”.

WKU wydaje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a intensywność szkolenia rezerwy jest uzależniona od potrzeb jednostek wojskowych, ich specyfiki oraz specjalności.

Z ostatniej chwili! Emil Czeczko nie żyje. Powieszone ciało dezertera znaleziono w Mińsku.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Kurs online: Majster budowlany
Kurs online: Majster budowlany
79,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Majster budowlany (79 zł) oraz Specjalista budownictwa (159 zł) z certyfikatem z Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz