Home Kategorie Życie Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Johnson wskazał dwa następne kraje.
36.62K

Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Johnson wskazał dwa następne kraje.

Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Johnson wskazał dwa następne kraje.

– Jest mało prawdopodobne, by w przypadku zwycięstwa Putin zatrzymał się na Ukrainie. Jego ewentualny sukces może oznaczać reperkusje dla Gruzji i Mołdawii. – mówił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

W sobotę brytyjski premier powiedział, że Władimir Putin zaatakował Ukrainę nie dlatego, że bał się jej wejścia do NATO, ale dlatego, że obawiał się idącego z Ukrainy przykładu wolności i demokracji, co mogłoby zagrozić jego rządom.

– „Z każdym dniem, w którym trwa heroiczny opór Ukrainy, staje się jasne, że Putin popełnił katastrofalny błąd i trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego tak czynił. Dlaczego zdecydował się na inwazję na ten całkowicie niewinny kraj? Tak naprawdę nie wierzył, że Ukraina w najbliższym czasie dołączy do NATO i doskonale wiedział, że nie ma planu rozmieszczenia rakiet na ukraińskiej ziemi. Nie wierzył też w te na poły mistyczne bzdury, które snuł pisząc o pochodzeniu narodu rosyjskiego” – powiedział premier UK podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool.

– „Myślę, że Putin bał się Ukrainy, ponieważ mają tam wolną prasę i wolne wybory, a z każdym rokiem, gdy Ukraina zbliżała się – co nie zawsze było łatwe – do wolności, demokracji i wolnego rynku, bał się zaraźliwości przykładu Ukrainy. Bo w putinowskiej Rosji można trafić do więzienia na 15 lat za nazwanie inwazji inwazją, a za sprzeciwienie się Putinowi w wyborach można zostać otrutym lub zastrzelonym” – dodał.

Johnson podkreślił, że jest mało prawdopodobne, by w przypadku zwycięstwa Putin zatrzymał się na Ukrainie, a jego ewentualny sukces może oznaczać reperkusje dla Gruzji i Mołdawii.

– „Będzie to oznaczać początek nowej ery zastraszania w całej Europie Wschodniej, od Bałtyku po Morze Czarne” – powiedział, dodając, że byłoby to zarazem „zielone światło dla autokratów wszędzie”.

Premier zaznaczył, że to, co się dzieje w Ukrainie, jest „punktem zwrotnym dla świata”.

– „To wybór między wolnością a uciskiem” – powiedział.

Koniec wojny na Ukrainie już blisko? Doradca Zełenskiego zdradził datę.

Badania laboratoryjne: pakiet podstawowy lub rozszerzony
Badania laboratoryjne: pakiet podstawowy lub rozszerzony
49,99 zł
102,00 zł
Oferta zakończona!
Badanie krwi: pakiet profilaktyczny od 49,99 zł i więcej opcji w Laboratorium Analitycznym QuickLab (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz