Home Kategorie News Ukraina odrzuca żądania Rosji. „Nie ma mowy. Zostaliśmy oszukani”.
15.65K

Ukraina odrzuca żądania Rosji. „Nie ma mowy. Zostaliśmy oszukani”.

Ukraina odrzuca żądania Rosji. „Nie ma mowy. Zostaliśmy oszukani”.

Nie ma mowy, by Ukraina stała się państwem zdemilitaryzowanym jak Szwecja czy Austria – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Arestowycz w wywiadzie dla Radia Swoboda.

– „Każdy kraj świata zgodnie ze statutem ONZ ma prawo do samoobrony i my w Ukrainie świetnie zdajemy sobie sprawę – i naród, i władza – że nasze siły samoobrony muszą być samodzielne i samowystarczalne, bo na nikogo liczyć nie można. Dlatego nie ma mowy, żeby tu było państwo zdemilitaryzowane” – oznajmił Ołeksandr Arestowycz.

Dodał też, że Szwecja i Austria są w całkiem innej sytuacji, niż Ukraina, gdyż mają „porządnych” europejskich sąsiadów, którzy prowadzą stabilną politykę i nie obawiają się zmiany granic.

Doradca prezydenta podkreślił, że Ukraina została już oszukana w związku z tzw. budapesztańskim memorandum, czyli dokumentem podpisanym w 1994 roku, na mocy którego USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się m.in. respektować suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. W zamian ta zrezygnowała z posiadania odziedziczonej po ZSRR broni jądrowej.

Zaznaczył, że wszyscy gwaranci memorandum – nie tylko Rosja – faktycznie Ukrainę oszukali i nie dostarczyli obiecanych gwarancji, w związku z czym w kraju trwa teraz wojna.

„Polska chce przejąć kontrolę nad Lwowem”. Szokujące oskarżenia Ławrowa.

Całodniowe wejście do sali zabaw
Całodniowe wejście do sali zabaw
17,99 zł
34,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Sala zabaw: nieograniczone czasowo wejście dla dzieci od 17,99 z w Podwodnym Świecie w Tychach (do -48%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz