Home Kategorie Życie Rosyjscy turyści utknęli na zagranicznych lotniskach. Przez sankcje nie mogą wrócić do domu.

Rosyjscy turyści utknęli na zagranicznych lotniskach. Przez sankcje nie mogą wrócić do domu.

Rosyjscy turyści utknęli na zagranicznych lotniskach. Przez sankcje nie mogą wrócić do domu.

Tysiące turystów z Rosji utknęło na zagranicznych lotniskach. Przez sankcje nałożone na ich kraj w związku z wojną na Ukrainie, nie mogą wrócić do domu. Nie działają im karty płatnicze, ich wizy tracą ważność, a ceny biletów powrotnych są ogromne.

Sankcje nałożone na Rosję przez kraje Zachodu dotknęły m.in. turystów, którzy utknęli na zagranicznych wakacjach. Hotele w Tajlandii przestały przyjmować rosyjskie karty płatnicze, a na Bali obywatele Rosji nie mogą wypłacić gotówki z bankomatów. Okazuje się, że tysiące ludzi koczuje obecnie na lotniskach na całym świecie, bo nie mogą wrócić do domu. Ceny lotów powrotnych znacząco wzrosły, ich karty nie działają, a wizy tracą ważność.

Stowarzyszenie Organizatorów Turystycznych Rosji podaje, że aż 25 tys. Rosjan przebywa na wakacjach, z których nie mogą wrócić przez sankcje związane z wojną. Przez to też część z nich koczuje na lotniskach.

Najwięcej ludzi utknęło w Egipcie (13 tys.), ale są też tacy, którzy nie mogą wrócić z Tajlandii (1,5 tys.), Bali, Kuby czy Meksyku (2 tys.). Przede wszystkim wiele państw zamknęło przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, a do tego karty Visa i Mastercard wydane przez rosyjskie banki przestały działać. Wiele lotów odwołano, a turyści nie mogą wypłacić pieniędzy, aby opłacić swój pobyt za granicą.

Warto nadmienić, że od wybuchu wojny kurs rubla znacznie spadł, a oznacza to tyle, że dla Rosjan wszystko stało się niezwykle drogie. Za ewentualny lot powrotny do domu muszą zapłacić sporo, a do tego wszystkiego kończą im się wizy, więc znajdują się pod presją czasu.

– „Najtańsze opcje kosztują teraz około 150 tys. rubli (ok. 3,2 tys. zł) dla dwojga – i to z dużą liczbą przesiadek. Oznacza to, że jeśli nagle jeden przewoźnik lotniczy nie wykonuje swojego lotu, cały nasz plan upada. Oczywiście inne linie lotnicze nie zwracają nam pieniędzy” – mówi w rozmowie z dziennikiem Kommiersant Margarita, która utknęła w Tajlandii.

Turyści szukają pomocy w konsulatach lub też w samym MSZ, ale niestety bezskutecznie. Do organów tych ciężko się dodzwonić. Jak podaje WP Turystyka, Aerofłot zapowiedział, że zorganizuje loty powrotne z Dubaju i Bangkoku. Niestety zaplanowano po jednym połączeniu z każdego kraju, więc na pewno nie uda się bezpiecznie zabrać ze sobą wszystkich, którzy tego potrzebują.

Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Johnson wskazał dwa następne kraje.

Źródło: turysci.pl

eKurs: Doradca zawodowy z MEN
eKurs: Doradca zawodowy z MEN
75,00 zł
199,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Doradca zawodowy z zaświadczeniem MEN za 75 zł w P&M Management Group (zamiast 199 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz