Home Kategorie Życie Mieli być postrachem Ukraińców. Kadyrowcy uciekli z podwiniętym ogonem.
4.49K

Mieli być postrachem Ukraińców. Kadyrowcy uciekli z podwiniętym ogonem.

Mieli być postrachem Ukraińców. Kadyrowcy uciekli z podwiniętym ogonem.

Kadyrowcy, czyli bojownicy z Czeczeni walczący po stronie Rosji, po ciężkich stratach wycofali się na Białoruś już 13 marca.

Wojna na Ukrainie pokazała słabość armii rosyjskiej. W wyniku ogromnych strat Putin zaczął szukać wsparcia militarnego na całym świecie. W rezultacie siły agresora mogą zwiększyć się nawet o 40 000 najemników z Syrii. Ukraińskie służby podały, że część z bojowników planuje nie włączać się do walki, ale uciec na teren Unii Europejskiej.

Postrachem Ukraińców mieli być Kadyrowcy, czyli słynący z brutalności Czeczeni. Radio Swoboda informuje, że po otrzymaniu ciężkich strat ich oddziały szybko wycofały się z działań bojowych. Miało się to stać już 13 marca.

Kadyrowcy mieli budzić wśród Ukraińców strach. Czeczeńskie oddziały działają wyjątkowo brutalnie, a swoim okrucieństwem lubią chwalić się w internecie. Włączenie się do walk  bojowników wiernych Kadyrowowi, zależnemu od Putina przywódcy Czeczeni, skończyło się jednak szybkim ich unieszkodliwieniem przez siły ukraińskie.

– „26 lutego ok. 450 kadyrowców próbowało dokonać desantu na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Nie udało im się. Niektórzy z nich dostali się pod nasz ostrzał od razu na pasie startowym, gdy tylko zeszli z pokładu samolotów. Tego dnia kadyrowcy stracili kilkaset osób” – zdradził Radiu Swoboda oficer kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

– „Z kolei 4 marca oddział ok. 1200 kadyrowców wtargnął na teren Ukrainy od strony Białorusi, przez Czarnobylską Strefę Wykluczenia i stanął w położonym w lesie obozie w okolicach Borodzianki na północny zachód od Kijowa” – poinformowało Radio Swoboda.

Według SBU w obozie doszło do wybuchu amunicji, w którym zginęła część Kadyrowców. Od tego czasu czeczeńscy bojownicy stali się bardziej ostrożni.

– „Nazywamy ich „oddziałami PR”. To znaczy, że robili mnóstwo filmików i zdjęć pokazujących, jak obnosili się ze swoimi karabinami, napadali na domy, również jak rozprowadzali rzekomą pomoc humanitarną i 'troszczyli się o ludność cywilną’” – mówi Rusłan Lewijew.

Ostatecznie 13 marca kadyrowcy opuścili obwód kijowski Ukrainy i przez Białoruś udali się drogą lotniczą z powrotem do Czeczenii – podsumowała Radio Swoboda, powołując się na informacje SBU.

W tym samym czasie przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zapowiadał, że wyśle na Ukrainę tysiące kolejnych bojowników – dodała stacja.

Rosjanie zbombardowali szkołę w Mariupolu. Wewnątrz chroniło się 400 osób.

Źródło: PAP, Foto: AP

eKurs: Asystent os. niepełnosprawnej
eKurs: Asystent os. niepełnosprawnej
99,00 zł
200,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Asystent osoby niepełnosprawnej z MEN i dyplomem za 99 zł z Centrum Rozwoju Personalnego (zamiast 200 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz