Home Kategorie Porady Nawet 900 PLN na dziecko?! Lada dzień ZUS zacznie przyjmować wnioski. Sprawdź, czy ci się należy.

Nawet 900 PLN na dziecko?! Lada dzień ZUS zacznie przyjmować wnioski. Sprawdź, czy ci się należy.

Nawet 900 PLN na dziecko?! Lada dzień ZUS zacznie przyjmować wnioski. Sprawdź, czy ci się należy.

Już od przyszłego tygodnia rodzice będą mogli starać się o nową pomoc państwa. Dzięki niej zyskają prawie 5000 PLN.

Dopłata do żłobka to pomoc, jaką uchwalono, wprowadzając Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Objęte nią zostaną te dzieci, na które RKO nie jest wypłacane. Innymi słowy na pierwsze bądź jedyne dziecko w rodzinie. Są to duże pieniądze gdyż mowa tutaj o nawet 400 PLN miesięcznie.

Bon żłobkowy, jak ochrzczono ten dodatek, będzie wypłacony tylko i wyłącznie na wniosek, który rozpatrywany będzie przez ZUS. Sam wniosek można będzie złożyć tylko i wyłącznie przez Internet to jest przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, rządowy portal Emp@tia i bankowość elektroniczną. Na dzieci, które w tym roku chodzą do żłobka, rodzice będą mogli składać wnioski od 1 kwietnia. Ustawa zakłada, że teraz, kiedy program już ruszy, rodzic może złożyć wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka klubu dziecięcego etc.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia uczęszczania dziecka do żłobka, to dofinansowanie będzie przyznawane od pierwszego dnia, jeżeli w późniejszym okresie, to będzie ono przysługiwało od miesiąca w którym wniosek został złożony.  Maksymalna kwota to 400 PLN, ale rodzic nie dostanie jej do ręki.  Bon żłobkowy trafi do żłobka, klubiku dziecięcego lub dziennego opiekuna zajmującego się jego dzieckiem  i dzięki temu rodzic zapłaci mniej.

Bon nie może być wyższy niż opłata, jaką ponosi rodzic. Jeśli więc opłata za żłobek wynosi 300 zł miesięcznie, to takiej wartości bon na dziecko dostanie. Bon nie obejmuje też wyżywienia dziecka.

Poniżej znajdują się najważniejsze pytania i odpowiedzi w tym temacie:

Czy można je pobierać z 500 plus?

Tak, nowe świadczenie jest niezależne od innych świadczeń.

Jak będzie wyglądać wniosek?

Dane rodzica składającego wniosek: imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres), obywatelstwo, PESEL lub nr i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość, nr telefonu, adres email.

Dane dziecka: imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, nr PESEL lub nr i serię dokumentu tożsamości, informację o uczęszczaniu dziecka do żłobka lub klubu dziecięcego, lub objętego opieką dziennego opiekuna ze wskazaniem żłobka, lub klubu dziecięcego, do którego dziecko uczęszcza, lub dziennego opiekuna, który sprawuje opiekę nad dzieckiem oraz klauzulę brzmiącą: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Czy można łączyć bon z pracą?

Tak, nie jest on zależny od tego czy rodzic pracuje.

Czy bon będzie opodatkowany?

Nie jest on wolny od wszelkiego opodatkowania i egzekucji komorniczej.

Czy przysługuje uchodźcom?

Tak, mieszkańcy Ukrainy muszą mieć jednak przyznany numer PESEL.

Pilne! Ukraina nie poddała Mariupola. Rosjanie użyli bomb termobarycznych.

Źródło: Fakt.pl

 

 

 

 

 

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
11,99 zł
100,00 zł
69 dni
do końca oferty!
14,99 zł za groupon zniżkowy wart 100 zł na makijaż permanentny oczu i więcej w Eliksir Piękna

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz