Home Kategorie Życie Tak Putin finansuje wojnę. Belgowie odkryli brudne interesy.
8.87K

Tak Putin finansuje wojnę. Belgowie odkryli brudne interesy.

Tak Putin finansuje wojnę. Belgowie odkryli brudne interesy.

Podczas gdy Unia Europejska nakłada na Rosję coraz ostrzejsze sankcje, belgijski sektor diamentów w Antwerpii pozostaje nietknięty. Okazuje się z tego regionu co roku do Rosji płyną dwa miliardy Euro.

– „Rosyjska firma Alrosa, która jest największym na świecie dostawcą surowca diamentowego na świecie, odnowiła 6 grudnia ubiegłego roku umowę z antwerpskim sektorem diamentowym” – przekazało HLN.

Firma jest niemal tak ważna jak Gazprom mimo, że jest praktycznie nieznana.

– „Dyrektor generalny Alrosy z dumą oświadczył niedawno Putinowi, że jego firma od 2008 roku przyniosła rosyjskiemu budżetowi ponad 10 miliardów euro” – stwierdzono.

Jak informuje HLN, rosyjska armia chwali się, że firma przez lata płaciła znaczne kwoty na „podniesienie gotowości bojowej rosyjskich okrętów podwodnych. Mało tego nawet w ramach podziękowań, jeden z nich nazwano Alrosa. Znajduje się on w Sewastopolu i w 2014 roku grał kluczową rolę w zajęciu Krymu.

– „Alrosa posiada także wiele udziałów w największej rosyjskiej kopalni żelaza, kopalni Timir. Dzieli się tymi udziałami z inną firmą, Evrazem. Niedawno rząd brytyjski oskarżył ją o wykorzystywanie metalu z kopalni do produkcji sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi dla Rosji” – napisał HLN.

Alrosa to tak naprawdę poletko Putina. Jej prezesem jest Siergiej Iwanow, znany również jako Junior. Ojciec Juniora też nazywa się Siergiej i przez długi czas był ministrem obrony i najlepszym przyjacielem prezydenta. Razem służyli w KGB.

– „Ponad połowa tych surowych diamentów jest wysyłana do Antwerpii, a jedna czwarta wszystkich diamentów w Antwerpii pochodzi z Rosji” – poinformowało HLN.

Po oszlifowaniu w antwerpskich warsztatach rosyjskie diamenty stają się belgijskimi i sprzedawane są chociażby w USA.

– „Stany Zjednoczone mogą więc bez problemu umieścić na liście sankcyjnej tę rosyjską firmę i jednocześnie kupować od niej diamenty przez Antwerpię” – napisano.

– „Czas na dokonanie przez polityków bolesnego wyboru – czy opowiadamy się za niezłomnością polityki sankcji, która powinna rzucić Putina na kolana, czy chronimy miejsca pracy w Antwerpii, wiedząc, że dajemy Putinowi dodatkowe fundusze i łodzie wojenne, aby wygrać wojnę na Ukrainie?” – pyta HLN.

Pilne! Ukraina nie poddała Mariupola. Rosjanie użyli bomb termobarycznych.

Źródło: wp.pl

Colorland: fotoksiążka A3 i więcej
Colorland: fotoksiążka A3 i więcej
31,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Fotoksiążka kwadratowa od 26,90 zł (20x20 lub 30x30) lub w formacie A3 (od 80 zł) i więcej z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz