Home Kategorie News Andrzej Duda podpisał ustawę. „250 plus” wchodzi w życie.
19.85K

Andrzej Duda podpisał ustawę. „250 plus” wchodzi w życie.

Andrzej Duda podpisał ustawę. „250 plus” wchodzi w życie.

Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje 250 zł dofinansowania na zakup telewizora. Ma to związek ze zmianą standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej.

Prezydent Polski podpisał nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Celem ustawy jest „doprecyzowanie przesłanek uzyskiwania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej”.

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC wiąże się dla niektórych gospodarstw domowych z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy.

24 lutego Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera lub odbiornika telewizyjnego. Podpisana przez prezydenta ustawa różnicuje wysokość świadczenia według kryterium rodzaju odbiornika cyfrowego.

– „Jeżeli odbiornik nie będzie zawierał wyświetlacza obrazu (dekoder) wysokość świadczenia wyniesie 100 zł. Natomiast świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego zawierającego wyświetlacz obrazu (telewizor) wynieść ma 250 zł” – zaznaczono.

Przejście na nowy standard nadawania odbędzie się w czterech etapach:

  • pierwszy etap – od 28 marca 2022 roku – będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego,
  • drugi etap – od 25 kwietnia 2022 roku – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego,
  • trzeci etap – od 23 maja 2022 roku – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
  • czwarty etap – od 27 czerwca 2022 roku – województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Rosja nie ma wstydu. Będzie starać się o organizację Euro 2028.

Do 0% zniżki na Wybielanie zębów - tradycyjne w Bajeczny SPA & SALON
Do 0% zniżki na Wybielanie zębów - tradycyjne w Bajeczny SPA & SALON
359,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 0% zniżki na Wybielanie zębów - tradycyjne w Bajeczny SPA & SALON

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz