Home Kategorie News Putin pogodził się z przegraną? Zaskakujące ustalenia wywiadu.
10.34K

Putin pogodził się z przegraną? Zaskakujące ustalenia wywiadu.

Putin pogodził się z przegraną? Zaskakujące ustalenia wywiadu.

Opublikowane w niedzielę analizy brytyjskiego ministerstwa obrony wskazują, że rosyjskie siły koncentrują się obecnie na wschodzie Ukrainy na terenach przylegających do separatystycznych republik, z kolei na północy sytuacja pozostaje statyczna.

Wojna na Ukrainie przyniosła wielkie straty rosyjskiej armii. Najnowsze dane pokazują, że siły agresora straciły już niemal 600 czołgów i niemal 17 000 żołnierzy. Taki przebieg walk sprawił, że Putin miał sięgnąć po „plan B”. Z doniesień wywiadu wynika, że Rosja pogodziła się z niemożnością zajęcia całej Ukrainy i postanowiła zredukować założone cele.

– „Początkowo plan był szerszy, chciał obalić władzę w Kijowie i zająć południowo-wschodnią Ukrainę” – stwierdził w Radiu ZET gen. Stanisław Koziej.

Z informacji wywiadu i analiz ruchów wojsk wynika, że Putin stawia teraz na oderwanie samozwańczych separatystycznych republik na wschodzie atakowanego kraju oraz wywalczenie korytarza lądowego do Krymu.

Rosja przyznała się oficjalnie do zmiany strategii, informując, że „pierwsza faza jej operacji wojskowej została w większości zakończona i przechodzi teraz do drugiej, w której skupi się na całkowitym wyzwoleniu separatystycznego wschodniego Donbasu”. W przekazie pojawiła się nawet informacja, że trwające miesiąc nieudane oblężenie Kijowa miało być tylko „odwróceniem uwagi” od „prawdziwych celów” wojny, czyli oderwania wschodnich terenów od Ukrainy.

Rosja wiele razy pokazywała jednak, że jej komunikatom nie można ufać. Na kilka dni przed zaatakowaniem Ukrainy informowano bowiem, że oddziały zgromadzone na granicy zaczęły wracać do macierzystych jednostek i żadnej inwazji nie będzie.

Wcielenie w życie nowe strategii Putina potwierdziło jednak na podstawie danych wywiadowczych brytyjskie ministerstwo obrony.

– „Siły rosyjskie wydają się koncentrować swoje wysiłki na próbie okrążenia sił ukraińskich znajdujących się bezpośrednio w otoczeniu regionów separatystycznych na wschodzie kraju, nacierając z kierunku Charkowa na północy i Mariupola na południu. Pole działań wojennych na północy Ukrainy pozostaje w dużej mierze statyczne, a lokalne kontrataki ukraińskie utrudniają rosyjskie próby przegrupowania sił” – podali Brytyjczycy.

Podobne dane przedstawił wcześniej Pentagon.

– „Kijów przestał być głównym celem militarnym Rosjan” – stwierdził „wysoki rangą” przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych.

Dodał, że „Putin ma teraz priorytetowo traktować Donbas i próbę odcięcia sił ukraińskich na wschodzie od reszty kraju”. To dla Rosji pogodzenie się z poniesieniem porażki – ambicją agresora było przejęcie kontroli nad Ukrainą i wcielenie jej do Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie szykują się do użycia broni chemicznej. „Wydano żołnierzom antidotum”.

Źródło: PAP

Park trampolin: bilety
Park trampolin: bilety
13,59 zł
25,00 zł
Oferta zakończona!
Park trampolin: bilet dla 1 osoby za 16,99 zł i więcej opcji w Jump6 (do -35%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz