Home Kategorie News 5 tys. zł dla każdego przedszkolaka. Rząd przewiduje „dodatkową dotację”.
179

5 tys. zł dla każdego przedszkolaka. Rząd przewiduje „dodatkową dotację”.

5 tys. zł dla każdego przedszkolaka. Rząd przewiduje „dodatkową dotację”.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział na antenie Radia ZET, że trwają prace nad utworzenie specjalnej dotacji dla dzieci w wieku przedszkolnym pochodzących z Ukrainy. Rodzice otrzymają ok. 5 tys. zł.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że ponad 3,5 mln mieszkańców uciekło z atakowanego kraju. Wśród uchodźców, którzy trafiają do Polski są głównie kobiety i dzieci. Od początku rosyjskiej inwazji w wyniku działań zbrojnych zginęło 143 dzieci, a ponad 216 zostało rannych. Od 24 lutego Polska przyjęła już ponad 2,32 mln uchodźców z Ukrainy.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zdradził w Radiu ZET, że trwają pracę nad dodatkowym świadczeniem dla osób uciekających przed wojną, które mają małe dzieci.

– „Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. zł. Do polskiego systemu edukacji zapisanych jest sto kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy” – przekazał Piontkowski.

W tej sprawie trwają konsultacje z Ministerstwem Finansów. Później takie rozmowy mają się też odbyć z samorządowcami. 21 marca w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o nauce dzieci ukraińskich. Dopuszcza ono zwiększenie liczby dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i w klasach I – III szkół podstawowych.

Piontkowski powiedział też, że MEiN apeluje do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych, a na życzenie samorządów podniesiono maksymalną liczebność uczniów.

Koniec maseczek w Polsce. Rząd ukrył w rozporządzeniu haczyki.

Źródło: Radio ZET

Zdjęcia do dokumentów
Zdjęcia do dokumentów
32,00 zł
45,99 zł
30 dni
do końca oferty!
Zdjęcia do dowodu osobistego, wizy lub pracy dyplomowej za 32 zł w AB Foto – 18 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz