Home Kategorie Zdrowie Potwierdzono. Powróciła wytępiona niegdyś choroba.
17.40K

Potwierdzono. Powróciła wytępiona niegdyś choroba.

Potwierdzono. Powróciła wytępiona niegdyś choroba.

Pracownicy służby zdrowia w Malawi zdiagnozowali w zeszłym miesiącu u 3-letniej dziewczynki poliomyelitis, schorzenie znane jako choroba Heinego-Medina. Niestety dziecko doznało paraliżu.

Przypadków występowania tej jednostki chorobowej nie notowano już od kilku dekad. Nawet w Afryce od roku 2020, uznaje się ją za wytępioną. Wygląda jednak na to, że choroba wróciła.

Jest to dowód na to, że choroby, których system zdrowia nie bierze pod uwagę, mogą nadal powracać. Nie możemy o tym zapominać.

Polio to powodowana przez poliowirusy nieuleczalna choroba. Tak zwane nagłe porażenie dziecięce, które może wywołać paraliż, a nawet zabić. Kiedyś była to bardzo brutalna i częsta choroba.

Zakażenia występują głównie przez jedzenie nieumytego i skażonego jedzenia i ignorowanie elementarnych zasad higieny.

Poliowirusy, dostając się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów i spowodować niedowład lub porażenia mięśni. W Polsce jednak, ta choroba nie istnieje od przeszło 40 lat.

W 1988 roku wprowadzony został światowy Program Eradykacji Poliomyelitis. Program szczepień szybko i skutecznie wyeliminował chorobę, która odpowiadała za tysiące zgonów rocznie oraz kilkanaście tysięcy przypadków inwalidztwa wśród dzieci.

Nie udało się jednak wyeliminować wirusa Polio w stu procentach. W 2020 roku zanotowano 150 potwierdzonych przypadków zachorowań w krajach endemicznych to jest między innymi w Pakistanie oraz w Afganistanie.

Trzyletnia dziewczynka, która zachorowała w stolicy Malawi, Lilongwe, uległa paraliżowi, szczep którym się zaraziła, to ten sam który jest chorobą endemiczną w Pakistanie.

UNICEF w zeszłym tygodniu rozpoczął wielką akcję szczepień w Malawi i trzech sąsiadujących państwach. Według szacunków, dawkę szczepionki ma przyjąć 20 milionów dzieci.

Sprawa z Malawi powinna zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze na to, że pandemia COVID-19 zakłóciła pracę służb medycznych w innych obszarach. Po drugie na to, że nadal istnieje potrzeba szczepień i profilaktyki, nawet przeciwko zapomnianym już schorzeniom.

PILNE! Rosyjskie bombowce z bronią jądrową przeleciały nad Szwecją.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

 

 

 

12-etapowy zabieg
12-etapowy zabieg
99,99 zł
220,00 zł
90 dni
do końca oferty!
12-etapowy zabieg ze śluzem ślimaka na twarz i okolice oczu za 99,99 zł zamiast 220 zł w Hialuron (do -58%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz