Home Kategorie News Tego jeszcze nie było. Inflacja jest już dwucyfrowa.
2.38K

Tego jeszcze nie było. Inflacja jest już dwucyfrowa.

Tego jeszcze nie było. Inflacja jest już dwucyfrowa.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych szacunkowo wzrosły w marcu 2022 o 10,9% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku – poinformował GUS.

Inflacja przekroczyła poziom 10%. W marcu w ujęciu rok do roku spadek wartości pieniądze wyniósł 10,9%. To nieco więcej, niż szacowali specjaliści. W stosunku do lutego 2022 ceny wzrosły o 3,2%.

Jest to efekt wojny na Ukrainie, przez którą nagle podrożały surowce energetyczne – gaz i ropa naftowa, a także żywność.

Tarcza antyinflacyjna zmniejszyła tempo wzrostu cen. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą okazała się jednak bezsilna. Nośniki energii drożały szybciej, niż zakładano w prognozach. To znalazło swoje odzwierciedlenie w cenach.

Rynki gwałtownie zareagowały na możliwość odwrócenia się od rosyjskiej ropy, znacznie podwyższające ceny. Za litr oleju napędowego płaciliśmy już nawet 8 zł. Według danych GUS, ceny paliw wzrosły 33,5% rok do roku. Skutki wojny są widoczne w porównaniu marca z lutym. Wzrost wyniósł 28%.

Wysoki wzrost cen objął też nośniki energii, w tym prąd elektryczny. W porównaniu do marca zeszłego roku ceny są wyższe o 23,9%, w stosunku do lutego 2022 o 4,4%.

Niespokojnie jest też na rynku żywności. Ukraina jest jednym z największych światowych producentów zbóż. Polska jest co prawda samowystarczalna żywieniowo, jednak spodziewane braki już wpływają na ceny w naszym kraju. Wyliczony przez GUS wzrost cen jest niższy, niż ogólny wskaźnik CPI.

– „Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie systematycznie przekraczać 10 procent” – stwierdził zastępca kierownika zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki.

Ekspert dodał, że spadku wzrostu cen można spodziewać się dopiero za dwa lata. Według analizy Polskiego Instytut Ekonomicznego w najbliższym czasie inflację będzie napędzać wzrost cen żywności.

– „Wysokie podwyżki obserwujemy już obecnie na rynkach hurtowych i już teraz zaczynają przekładać się na ceny detaliczne” – wskazał Rybicki.

Potwierdzono. Powróciła wytępiona niegdyś choroba.

Źródło: GUS

Fotokalendarz: różne formaty
Fotokalendarz: różne formaty
23,90 zł
Oferta zakończona!
Fotokalendarz A3, A4 lub XL od 23,90 zł w Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz