Home Kategorie News Masakra w Buczy „to jeszcze nie ludobójstwo”. Biały dom wydał komunikat.
6.28K

Masakra w Buczy „to jeszcze nie ludobójstwo”. Biały dom wydał komunikat.

Masakra w Buczy „to jeszcze nie ludobójstwo”. Biały dom wydał komunikat.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał podczas konferencji prasowej, że mimo iż USA widziały zbrodnie wojenne Rosji, to „nie widziały u niej działań systemowych zmierzających ku temu, by pozbawić życia Ukraińców w sposób masowy”.

Doradca Joe Bidena Jake Sullivan rozpoczął poniedziałkową konferencję od wyrażenia oficjalnego stanowiska USA wobec masakry w Buczy. Powiedział, że Stanu Zjednoczone widzą w niej zbrodnie wojenną, ale jeszcze nie ludobójstwo.

– „Widzieliśmy zbrodnie, zbrodnie wojenne, nie widzieliśmy za to działań systemowych zmierzających ku temu, by pozbawić życia Ukraińców w sposób masowy. Ale będziemy to monitorować. Nie ma tutaj automatycznego mechanizmu” – powiedział.

– „Im więcej odkryjemy faktów, tym bardziej mogą zmieniać się nasze wnioski. Będą one bazowały na dowodach” – wskazał.

Sullivan ocenił dodatkowo, że odkryte w Buczy zbrodnie Rosjan są „szokujące, lecz nie zaskakujące”, bo z informacji opublikowanych przez amerykańską administrację jeszcze przed inwazją wynikało, że Rosja planowała brutalne działania wobec cywilów.

– „Uważamy, że to jest część planu, który teraz widzimy w akcji w postaci tych okropnych obrazów” – powiedział.

Doradca przekazał też, że Rosja obecnie planuje przemieszczenie dziesiątek tysięcy żołnierzy spod Kijowa do Donbasu.

– „Rosyjskie siły już są w drodze spod Kijowa na Białoruś, gdzie Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia na froncie dziesiątek dodatkowych batalionowych grup taktycznych, złożonych z dziesiątków tysięcy żołnierzy” – powiedział Sullivan podczas konferencji prasowej.

Dodał, że Rosja planuje otoczyć i przytłoczyć ukraińskie wojsko w Donbasie. Stwierdził też, że mimo iż Rosja będzie mieć przewagę liczebną, nie znaczy to, że jej ofensywa musi zakończyć się sukcesem, bo ukraińskie wojsko sprawowało się dotąd „nadzwyczajnie dobrze”.

Sullivan powiedział też, że USA pracują w trybie całodobowym, aby dostarczyć broń na Ukrainę. Zapowiedział, że niedługo zostaną ogłoszone dalsze informacje w sprawie. Potwierdził, że Stany współpracują z sojusznikami, aby przekazać Ukrainie postsowieckie uzbrojenie.

Doradca prezydenta nie podał jednak szczegółów dotyczących wysyłanej broni, powołując się na względy bezpieczeństwa. Odmówił też potwierdzenia, że w skład ewentualnych dostaw wchodzą czołgi. Zaznaczył jednak, że jedyną pozycją z długiej listy sprzętu, o który prosiła Ukraina, USA wykluczyły tylko przekazanie polskich MiG-ów z amerykańskiej bazy w Niemczech.

– „Współpracujemy w sprawie wielu zdolności wojskowych, w tym niektórych zdolności, o których zgromadzeni tu ludzie pisali, że nie jesteśmy skłonni ich dostarczyć” – zakończył doradca Joe Bidena.

Szok! Dziewczynki poniżej 10 roku życia zgwałcone w Buczy. Dzieci ze związanymi rękoma [18+]

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
14,39 zł
17,99 zł
Oferta zakończona!
Odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania za 17,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz