Home Kategorie News Wariant XE wykryty w kilku krajach. Powstał z „niewidzialnego podwariantu Omikronu”.

Wariant XE wykryty w kilku krajach. Powstał z „niewidzialnego podwariantu Omikronu”.

Wariant XE wykryty w kilku krajach. Powstał z „niewidzialnego podwariantu Omikronu”.

W Wielkiej Brytanii wykryto 637 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego XE, który jest połączeniem dwóch podwariantów Omikronu – podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego.

Koronawirus stał się mniejszym zagrożeniem ze względu na osiągnięcie progu odporności zbiorowej. Zaszczepieni Polacy oraz ozdrowieńcy to już ponad 90% ludności. Z tego powodu zniesiono obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Mimo to nadal istnieje ryzyko pojawienia się nowego, groźniejszego wariantu. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego bada mutacje oznaczoną symbolem XE, która jest połączeniem dwóch podwariantów, w tym „niewidzialnego” podwariantu Omikronu BA.2.

Wstępnie ustalono, że tempo rozprzestrzeniania się XE jest o 9,8% większe niż w przypadku podwariantu Omikron BA.2. Ten z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej, niż pierwotny BA.1.

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o ok. 10 procent tempo rozprzestrzeniania się. WHO zastrzegło jednak, że konieczne są dalsze badania.

W wypowiedzi dla „The Sun” prof. Susan Hopkins – główna doradczyni medyczna UKHSA – stwierdziła, że takie odmiany zwykle wymierają „stosunkowo szybko”. Naukowiec podreśliła, że na razie brak wystarczających dowodów, żeby „wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki” w odniesieniu do rekombinanta.

Ukrainka musiała zrobić to z ciałem swojego dziecka. „A Europa dyskutuje o gazie”.

Źródło: PAP

Sesja floatingu w kabinie
Sesja floatingu w kabinie
74,99 zł
100,00 zł
Oferta zakończona!
Relaksujący floating w kabinie: godzinna sesja za 74,99 zł i więcej w gabinecie Floating Cieszyn (do -34%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz