Home Kategorie News Prezydent podjął decyzję w sprawie wyjaśnienia zbrodni na terenie Rosji. „Złożymy odpowiednie wnioski”.

Prezydent podjął decyzję w sprawie wyjaśnienia zbrodni na terenie Rosji. „Złożymy odpowiednie wnioski”.

Prezydent podjął decyzję w sprawie wyjaśnienia zbrodni na terenie Rosji. „Złożymy odpowiednie wnioski”.

– Ludobójstwo się nie przedawnia. Dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia sprawy zbrodni katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami. Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski – oświadczył w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja z Lechem Kaczyńskim udała się do Smoleńska po to, aby dać świadectwo prawdzie. Jak powiedział, Polska nigdy nie pogodziła się ze zbrodnią katyńską i jej konsekwencjami.

Jak podkreślił, zamordowanie w 1940 r. blisko 22 tys. naszych rodaków było zbrodnią ludobójstwa popełniona przez Sowietów na zupełnie bezbronnych ofiarach. Prezydent dodał, że zbrodnia ta nigdy nie została ukarana, a zamiast tego mieliśmy kłamstwo katyńskie.

– „Zapomniane i nieukarane zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości budują poczucie bezkarności sprawców. Tworzą przyzwolenie dla ich następców i naśladowców, którzy za ich przykładem popełniają podobne zbrodnie, gdy chcą dominować i decydować o losie innych państw i narodów. Widzimy to dzisiaj w pełni w trakcie brutalnej agresji Rosji przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Widzimy, jak kłamstwo jest wykorzystywane do usprawiedliwienia rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej, jak można w żywe oczy zaprzeczać faktom” – oświadczył prezydent.

Duda stwierdził, że musimy z tego wyciągnąć wnioski.

– „Musimy zdecydowanie walczyć z zakłamywaniem historii, odwracaniem roli kata i ofiary. Zło trzeba nazywać złem, zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią. Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce” – powiedział.

Andrzej Duda zaznaczył, że przez 80 lat ofiary oraz ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości.

– „Ludobójstwo się nie przedawnia. Dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami. Złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski. Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani” – oświadczył.

Zapewnił też, że będzie podejmował wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców.

– „Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, ale jesteśmy to winni również tym, którzy przez lata walczyli o prawdę i pamięć o Katyniu” – stwierdził prezydent.

– „Będziemy też jako Polska wspierać Ukrainę we wszystkich działaniach prawnych i dyplomatycznych, których celem będzie ukaranie sprawców zbrodni popełnianych obecnie przez Rosjan. Zrobimy wszystko, aby ofiary ukraińskie nie musiały czekać na sprawiedliwość aż 80 lat!” – zapewnił.

Prorosyjska demonstracja w Niemczech. Ludzie tańczyli i śpiewali „Kalinkę”.

Źródło: PAP

Kurs online: Rejestrator medyczny
Kurs online: Rejestrator medyczny
59,99 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Rejestrator medyczny z zaświadczeniem MEN za 59,99 zł z firmą Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz