Home Kategorie Życie Kaczyński wprost mówi o zamachu w Smoleńsku. „Dziś wiemy, co się stało, mamy odpowiedź”.
3.22K

Kaczyński wprost mówi o zamachu w Smoleńsku. „Dziś wiemy, co się stało, mamy odpowiedź”.

Kaczyński wprost mówi o zamachu w Smoleńsku. „Dziś wiemy, co się stało, mamy odpowiedź”.

Dzisiaj wiemy, co się stało. Mamy odpowiedź zweryfikowaną przez wiele ośrodków. Będzie to przedstawione opinii publicznej w najbliższym czasie. Naszym celem jest postawienie wszystkich sprawców przed sądem, mówię to w 12. rocznicę zbrodni, zamachu – powiedział Jarosław Kaczyński.

W niedzielę wieczorem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyły się obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wzięli w nich udział m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Elżbieta Witek, Mariusz Kamiński, Zbigniew Ziobro czy Jacek Sasin.

Kaczyński stwierdził, że w ciągu ostatnich 3 lat w wyjaśnieniu katastrofy nastąpiła ogromna zmiana wynikająca nie tylko z kontekstu, jakim jest wojna na Ukrainie i popełnione tam zbrodnie.

– „Jest potwierdzenie, nie pierwszy raz, ale po raz pierwszy tak blisko, tak bezpośrednio, że Rosja się nie zmieniła, że postkomunizm – bo w Rosji jest postkomunizm – jest równie zbrodniczy jak komunizm. Tak, to ważna przesłanka, ale tylko przesłanka odnosząca się do tego, co określiłem jako kontekst” – powiedział szef PiS.

Podkreślił, że „dowody trzeba umieć zebrać”. Wskazywał, że było to „niesłychanie trudne i trwało wiele lat”.

– „Początkowo poza przeświadczeniem, poza wolą dotarcia do prawdy, nie mieliśmy nic. Mieliśmy tylko ludzi, którzy chcieli do tej prawdy dotrzeć. Był Antoni Macierewicz i jest oczywiście nadal, byli inni. Ich praca trwała długo, bardzo długo, może za długo. Ale z obiektywnych powodów” – powiedział Kaczyński.

– „Dzisiaj wiemy, co się stało, mamy tę odpowiedź […] po raz pierwszy pełną, konsekwentną, odpowiadającą na wszystkie pytania, a także zweryfikowaną przez wiele różnych, także będących poza Polską, ośrodków. I będzie w najbliższych dniach i tygodniach o tym mowa, będzie to przedstawione opinii publicznej. I to jest ta zmiana, ta wielka zmiana, o której chciałem właśnie dzisiaj, w 12. rocznicę zbrodni, zamachu, państwu powiedzieć” – mówił Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że przed nami jest wiele pytań, a w szczególności to jedno, „które stawiali już i będą stawiali ci, którzy odrzucają tę <<prawdę>> i z pewnością będą ją dalej odrzucać”.

– „Dlaczego akurat ta delegacja? Dlaczego akurat Lech Kaczyński? Otóż tutaj nie ma żadnej wątpliwości […] Lech Kaczyński prowadził w sposób konsekwentny – i co najważniejsze umiał to robić – politykę zmierzającą do przeciwstawienia się rosyjskim planom. Planom, które potrafił rozszyfrować, które potrafił opisać i przewidzieć” – stwierdził.

Jak wyjaśnił, „tu chodzi o jego konsekwentną politykę, o znalezienie klucza do integrowania tej części Europy, tego klucza energetycznego”.

– „Tu chodzi o plany otoczenia niejako Rosji rurociągami, które z innych niż rosyjskich źródeł dostarczałaby Europie gaz i ropę. Tu chodzi o odbudowę polskiego patriotyzmu, tego wszystkiego, co stwarza podstawę do obrony” – powiedział Kaczyński.

Prezes PiS powiedział, że jego brat dbał o to, aby droga do NATO dla Ukrainy i Gruzji nie była zamknięta. Miał też odwagę, aby udzielić Gruzji „pomocy broni”.

– „Czyli przyczyny były. Czyj interes? Tak, był interes, interes Moskwy – mówił Kaczyński. To – jego zdaniem” – stawia pytanie i zadanie.

– „To pytanie o odpowiedzialność za tę zbrodnię, o to, jak mają być potraktowani i ostatecznie ustaleni ci, którzy podjęli decyzję i ci, którzy ją wykonali. Tu, w Polsce, ale przede wszystkim tam, w Rosji. To zadanie wielkie i trudne, ale trzeba je podjąć, w interesie Polski, w interesie naszego regionu, ale także w interesie całej wolnej Europy. […] Mamy dzisiaj taki wybór. Ten wybór rozgrywa się dzisiaj na Ukrainie, ale może przenieść się w tym swoim najostrzejszym, wojennym wydaniu także i dalej” – powiedział Kaczyński.

Jak wyjaśnił „to jest pytanie o to, czy będziemy nadal wolni, czy będziemy żyli pod groźbą terroru, terrorystycznego, bandyckiego państwa”.

– „Zwracam się do tych na Zachodzie. To, co widzą dzisiaj na Ukrainie może się zdarzyć nie tylko tam, nie tylko w Polsce, bo może to ich nic nie obchodzi. To się może zdarzyć także w Paryżu, to się może zdarzyć jeszcze łatwiej w Berlinie i w Rzymie” – mówił Kaczyński.

– „Tchórzostwo i głupota zawsze przegrywają, a w Moskwie potrafią to wykorzystać – podkreślił prezes PiS. Jednocześnie wezwał „całą wolną Europę do wielkiej mobilizacji ” w obronie Ukrainy i wolności. – Częścią tej obrony jest ostateczne, także w sensie personalnej odpowiedzialności, wyjaśnienie tej sprawy i postawienie wszystkich sprawców przed sądem. I to jest nasz cel. To jest cel, który musimy zrealizować” – zaznaczył Kaczyński.

Prezydent podjął decyzję w sprawie wyjaśnienia zbrodni na terenie Rosji. „Złożymy odpowiednie wnioski”.

Źródło: PAP

Fotokalendarz: różne formaty
Fotokalendarz: różne formaty
23,90 zł
Oferta zakończona!
Fotokalendarz A3, A4 lub XL od 23,90 zł w Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz