Home Kategorie News Putin szykuje odwet za poparcie Ukrainy? Może uderzyć w Stany Zjednoczone.
11.40K

Putin szykuje odwet za poparcie Ukrainy? Może uderzyć w Stany Zjednoczone.

Putin szykuje odwet za poparcie Ukrainy? Może uderzyć w Stany Zjednoczone.

Przedstawiciele amerykańskich władz sądzą, że Władimir Putin może chcieć podjąć bardziej agresywne działania przeciwko USA za to, że poparły Ukrainę. Źródła CNN mówią, że takim działaniem może być ingerencja w amerykańskie wybory.

Władimir Putin został określony przez Joe Bidena rzeźnikiem i zbrodniarzem. O bardzo złych stosunkach między Rosją i USA świadczą też wypowiedzi przedstawicieli Kremla. Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że celem wojny na Ukrainie jest położenie kresu całkowitej dominacji USA.

Źródła zbliżone do amerykańskiego wywiadu uważają, że Putin może próbować odwetu na USA za poparcie dla Ukrainy. Może to obejmować m.in. bezpośrednie ataki na systemy obsługujące wybory.

Mimo iż nie ma dowodów na to, że Putin podjął już próbę ingerencji w nadchodzące wybory lub wspiera konkretnych kandydatów, wskazano, że takie zagrożenie istnieje. CNN zaznacza jednocześnie, że system służący do rejestrowania i liczenia głosów nie jest łatwy do zhakowania, bo jest zdecentralizowany i rozproszony.

– „Jeśli Putin poczuje się zapędzony w kozi róg, może użyć swoich sił cybernetycznych w dowolny sposób” – powiedział rozmówca CNN. Dodał, że urzędnicy są w stanie podwyższonej gotowości.

Pracownicy administracji w Waszyngtonie uważają, że możliwe są pośrednie próby wywierania wpływu na Stany Zjednoczone. Takim działaniem może być wzbudzanie nieufności co do wyniku i podważanie legalności wyborów. Wskazano, że nawet jeśli próby hakerskie nie powiodłyby się, zwycięstwem dla Moskwy byłoby wywołanie niepewności u wyborców i chaosu.

Inne źródło zaznajomione z wywiadem stwierdziło, że „bezpośrednie zaatakowanie infrastruktury wyborczej” też jest jedną z opcji. Odzwierciedla to „zmianę Putina w skłonności do podejmowania ryzyka, jaką widzieliśmy podczas inwazji na Ukrainę”.

Associated Press poinformowała w sobotę, że Putin może wykorzystać wsparcie USA dla Ukrainy jako pretekst do ingerencji w amerykańskie wybory. Jak twierdzi inny urzędnik w zeszłym tygodniu pracownicy wywiadu ostrzegli amerykańskie władze, że Putin może kalkulować przeprowadzenie operacji wymierzonej w USA. Według rozmówcy CNN, jeśli Putin zdecydowałby się na wrogie działania poza Ukrainą, jedną z okazji mogą być wybory środka kadencji do Kongresu, które odbędą się w listopadzie.

Wybory nie są jedynym celem, jaki Rosja może obrać. Na potencjalny atak narażona jest też amerykańska infrastruktura krytyczna. Władze USA już ostrzegają przed tym operatorów z sektora prywatnego i właścicieli firm.

– „Wszystkie firmy, wszyscy właściciele infrastruktury krytycznej i operatorzy muszą brać pod uwagę, że Rosjanie myślą o cybernetycznych atakach i przygotowują zdolności do ich przeprowadzenia. Mówił o tym prezydent (Joe Biden – red.)” – powiedziała pod koniec marca w rozmowie z CNN Jen Easterly, dyrektorka Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury USA (CISA).

Pilne! Ukraińcy przygotowują się do ostatniej bitwy o Mariupol. „Czeka nas śmierć albo niewola”.

Źródło: CNN

Bezoperacyjny lifting twarzy
Bezoperacyjny lifting twarzy
89,99 zł
300,00 zł
Oferta zakończona!
Bezoperacyjny lifting twarzy, szyi, dekoltu urządzeniem Futur-Tec od 89,99 zł w Body Secret & SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz