Home Kategorie News Rzecznik Kremla ostrzega Szwecję i Finlandię. „Rosyjskie wojska na granicy”.
4.68K

Rzecznik Kremla ostrzega Szwecję i Finlandię. „Rosyjskie wojska na granicy”.

Rzecznik Kremla ostrzega Szwecję i Finlandię. „Rosyjskie wojska na granicy”.

Dmitrij Pieskow ostrzegł Szwecję i Finalndię przed wstąpieniem do NATO. Rzecznik Kremla podkreślił, że kolejne rozszerzenie sojuszu będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Pojawiły się też doniesienia o rosyjskich wojskach niedaleko granicy z Finlandią.

Finlandia i Szwecja mogą niedługo starać się dołączyć do NATO. Decyzja tych państw spowodowana jest agresywną polityką Rosji i wojną na Ukrainie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zagroził, że dalsze rozszerzanie NATO będzie mieć adekwatne konsekwencje. Polityk powiedział, że w razie powiększenia sojuszu Rosja musiałaby „zbalansować sytuację”.

– „NATO pozostaje narzędziem nastawionym na konfrontację. To nie jest sojusz, który zapewnia pokój i stabilność. Jego dalsza ekspansja nie przyniesie dodatkowego bezpieczeństwa na kontynencie europejskim” – wyliczał Pieskow podczas konferencji prasowej.

Kreml uważa, że ewentualne dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Kilka dni temu brytyjskie media informowały, że wspomniane kraje mogą dołączyć do sojuszu już latem 2022 roku.

Dotychczas zarówno Szwecja jak i Finlandia były państwami militarnie niezaangażowanymi, ale wszystko zmieniła wojna w Ukrainie.

– „Rosja nie jest sąsiadem, za jakiego ją uważaliśmy” – mówiła niedawno premier Finlandii Sanna Marin.

W obu krajach zmieniło się także społeczne poparcie dla perspektywy dołączenia do NATO. W Szwecji wynosi ono 50%, a w Finlandii 60%

Jak podaje Ukrinform, zaledwie kilka godzin po komentarzu rzecznika Kremla o chęci dołączenia Finlandii do NATO, tuż przy granicy tego państwa pojawiły się wojska rosyjskie.

– „Nagranie wideo przesłane poprzedniego wieczoru pokazywało dwa przybrzeżne systemy rakietowe poruszające się wzdłuż granicy z Rosją” – pisze portal.

Putin szykuje odwet za poparcie Ukrainy? Może uderzyć w Stany Zjednoczone.

Źródło: PAP

Zdjęcia do dokumentów
Zdjęcia do dokumentów
12,00 zł
24,00 zł
Oferta zakończona!
Zdjęcia do dokumentów: 4 zdjęcia za 12 zł i więcej opcji w Studiu Videomovie (-50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz