Home Kategorie News „Broń atomowa w regionie Bałtyku”. Miedwiediew straszy kolejne dwa kraje.
3.92K

„Broń atomowa w regionie Bałtyku”. Miedwiediew straszy kolejne dwa kraje.

„Broń atomowa w regionie Bałtyku”. Miedwiediew straszy kolejne dwa kraje.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził Finlandii i Szwecji rozmieszczeniem broni atomowej w regionie Bałtyku, jeśli kraje te zdecydują się na dołączenie do NATO.

Rosja nie ma zamiaru zaakceptować perspektywy dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO. O konsekwencjach takiej decyzji mówił już kilka dni wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tym razem głos w sprawie zabrał były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Zagroził krajom skandynawskim rozmieszczeniem broni atomowej w regionie Morza Bałtyckiego.

Miedwiediew napisał na Telegramie, że należy już „skończyć z dyskusjami o regionie bałtyckim wolnym od broni jądrowej”, dodając, że „równowaga musi zostać przywrócona”. Podkreślił, że choć wejście Szwecji i Finlandii do NATO nie będzie stanowić dla Rosji ważnej zmiany, to Moskwa będzie wówczas postrzegać oba kraje jako „przeciwników” i podejmie stosowne działania militarne.

– „Opinia publiczna w Szwecji i Finlandii na temat potrzeby przystąpienia do NATO jest podzielona mniej więcej na pół. I to mimo najlepszych starań propagandzistów. Nikt rozsądny nie chce wyższych cen i podatków, zwiększonego napięcia na granicach, Iskanderów, broni hipersonicznej i okrętów z bronią jądrową dosłownie na wyciągnięcie ręki od własnego domu. Miejmy nadzieję, że mimo wszystko zwycięży rozsądek naszych północnych sąsiadów” – stwierdził Dmitrij Miedwiediew.

Szwecja i Finlandia nie mają jednak zamiary rezygnować ze starań dołączenia do NATO. Jak do tej pory oba kraje pozostawały wycofane militarnie, jednak wojna na Ukrainie i agresywna polityka Rosji doprowadziła do zmiany ich priorytetów w kwestii bezpieczeństwa.

Finlandia ma podjąć decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni. Premier Sanna Marin zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu.

Premier Szwecji Magdalena Andersson chce z kolei, aby jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu. Może się to stać na szczycie, który odbędzie się w Madrycie w dniach 29 – 30 czerwca.

Niepokojące słowa doradcy Zełenskiego. „Następna jest Polska”.

Źródło: Reuters

Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
Dieta OXY: celebryci ją uwielbiają
47,00 zł
69,00 zł
Oferta zakończona!
Dieta OXY: dieta odchudzająca ceniona przez celebrytów od 47 zł (do -40%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz