Home Kategorie News Krążownik Moskwa płonie na Morzu Czarnym. „Może dojść do katastrofalnej eksplozji”.

Krążownik Moskwa płonie na Morzu Czarnym. „Może dojść do katastrofalnej eksplozji”.

Krążownik Moskwa płonie na Morzu Czarnym. „Może dojść do katastrofalnej eksplozji”.

Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego.

Krążownik Moskwa został trafiony ukraińskimi pociskami manewrującymi Neptun – poinformował w środę szef administracji obwodu odeskiego Maksym Marczenko. Według rosyjskich mediów załoga krążownika Moskwa została ewakuowana z powodu pożaru, który doprowadził do wybuchu amunicji. Strona rosyjska twierdzi, że przyczyny pożaru nie są znane.

– „Krążownik rakietowy uczestniczył w ataku na ukraińską Wyspę Węży” – podkreśla CNN.

Eksperci cytowani przez stację ocenili, że jego utrata odbije się na morale Rosjan.

– „Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji – red.) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie” – powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

Również profesor badań nad wojną i strategią z King’s College w Londynie Alessio Patalano ocenił, że strata krążownika Moskwa byłaby „olbrzymim ciosem” dla Rosji.

– „Okręty działają z dala od centrum uwagi publicznej i rzadko są tematem wiadomości. Ale są dużymi unoszącymi się na wodzie kawałkami terytorium państwowego i właśnie z tego powodu, gdy jeden jest stracony, bez mała okręt flagowy, uwypuklony zostaje przekaz polityczny i symboliczny, w dodatku do straty wojskowej” – powiedział Patalano.

Przez sztormy na Morzu Czarnym przysłaniające obraz satelitarny, CNN nie była w stanie wizualnie potwierdzić, czy okręt został ostrzelany, ani w jakim jest teraz stanie. Analitycy twierdzą, że pożar na takim okręcie może doprowadzić do katastrofalnej eksplozji. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać płonącą jednostkę. Do tej pory jednak nie ma oficjalnego potwierdzenia, że to krążownik Moskwa.

Rosjanie zgwałcili i zabili 16-letnią Karinę. Zwłoki porzucili na podwórku.

Źródło: PAP

Okulary korekcyjne
Okulary korekcyjne
19,99 zł
120,00 zł
Oferta zakończona!
Okulary korekcyjne: 19,99 zł za groupon zniżkowy wart 120 zł i więcej opcji w AndyOptic

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz