Home Kategorie News Polskie niebo zamknięte na majówkę? Poznaliśmy plany rządu.
3.73K

Polskie niebo zamknięte na majówkę? Poznaliśmy plany rządu.

Polskie niebo zamknięte na majówkę? Poznaliśmy plany rządu.

Zaostrza się spór między kontrolerami lotów a kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Od kilku dni trwają negocjacje, ale zdaje się, że związkowcy nie mają zamiaru odpuścić żądań, na które nie zgadza się prezes PAŻP Anita Oleksiak.

Konflikt pomiędzy Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego a kierownictwem PAŻP narasta od kilku miesięcy. Warszawscy kontrolerzy są niezadowoleni z warunków pracy. Przede wszystkim podnoszony jest problem wprowadzenia trybu Single Person Operations, czyli pracy na połączonych stanowiskach. Kontrolerzy, że taki tryb pracy powoduje znaczne przeciążenie.

Pod Konic zeszłego roku w PAŻP wprowadzono nowy regulamin wynagradzania pracowników. Nie zgadza się z nim część kontrolerów z Warszawy, którzy chcą przywrócenia stawek sprzed pandemii. Nowy regulamin przewiduje, że pracownicy w ośrodkach regionalnych zarabiają średnio 21,4 tys. zł brutto, a w Warszawie 32 tys. zł brutto. Tłumaczono, że ta zmiana ma rozpocząć modernizację struktur pracowniczych. Przeciwko zmianom zaprotestowali warszawscy kontrolerzy lotów i złożyli wypowiedzenia. W efekcie w maju w PAŻP będzie pracować jedynie 33 z dotychczasowych 208 kontrolerów.

13 kwietnia doszło do kolejnej serii rozmów negocjacyjnych pomiędzy kierownictwem PAŻP i Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

– „W dniu 13 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie pracodawcy – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, którego celem była kontynuacja rozmów dotyczących kwestii bezpieczeństwa” – czytamy we wspólnym komunikacie PAŻP i ZZKRL.

Obie strony zapewniają, że mają wolę porozumienia, jednak paraliż nieba nad Polską 1 maja zdaje się być nie do uniknięcia. Co w tej sytuacji może zrobić rząd?

Jeśli będą braki w obsadzie istnieje opcja przymuszenia kontrolerów do pracy. PAŻP to jedna z instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwowe. Resort infrastruktury analizuje, czy możliwe będzie np. skierowanie do PAŻP kontrolerów na ćwiczenia wojskowe.

Rosyjska armia jest w ruinie. Od początku wojny stracili sprzęt wart 11 mld dolarów.

Źródło: Radio ZET

Colorland: fotoksiążka A3 i więcej
Colorland: fotoksiążka A3 i więcej
31,00 zł
Oferta zakończona!
Fotoksiążka kwadratowa od 26,90 zł (20x20 lub 30x30) lub w formacie A3 (od 80 zł) i więcej z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz