Home Kategorie News „Mariupol nie istnieje”. Szef ukraińskiego MSZ o „czerwonej linii” w rozmowach z Rosją.
5.53K

„Mariupol nie istnieje”. Szef ukraińskiego MSZ o „czerwonej linii” w rozmowach z Rosją.

„Mariupol nie istnieje”. Szef ukraińskiego MSZ o „czerwonej linii” w rozmowach z Rosją.

Po odkryciu zbrodni w Buczy rozmowy negocjacyjne Rosji i Ukrainy stały się bardzo trudne, a sytuacja w Mariupolu może okazać się w nich czerwoną linią – powiedział Dmytro Kułeba. Minister dodał, że miasto praktycznie „nie istnieje”.

Mariupol dzielnie broni się od ponad miesiąca, jednak sytuacja jest tam naprawdę dramatyczna. Do tej pory mogło tam zginął ponad 20 tys. cywilów.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z CBS News przyznał, że Mariupol praktycznie „już nie istnieje”.

– „Resztki armii ukraińskiej i duża grupa ludności cywilnej są w zasadzie otoczone przez siły rosyjskie. Kontynuują walkę, ale ze sposobu, w jaki armia rosyjska zachowuje się w Mariupolu, wydaje się, że za wszelką cenę postanowili zrównać miasto z ziemią” – powiedział.

Kułeba zdradził też, że w ostatnich tygodniach Ukraina nie miała „żadnych kontaktów z rosyjskimi dyplomatami na poziomie ministerstw spraw zagranicznych”.

– „Jedynym poziomem kontaktu jest zespół negocjacyjny, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji i parlamentarzystów. Kontynuują oni konsultacje na poziomie ekspertów, ale nie odbywają się żadne rozmowy na wysokim szczeblu” – powiedział.

Wyraził też przypuszczenie, że w najbliższych tygodniach dojdzie do „intensyfikacji walk na wschodzie Ukrainy”. Stwierdził, że spodziewa się „rosyjskiej ofensywy na wielką skalę w tej części Ukrainy, a także desperackich prób wykończenia Mariupola za wszelką cenę”.

– „Oczywiście wciąż trwają też ataki rakietowe na Kijów i inne ukraińskie miasta” – powiedział.

O sytuacji w Mariupolu wypowiedział się też premier Ukrainy.

– „Miasto nadal nie padło. […] Siły ukraińskie, które pozostały w Mariupolu, wciąż walczą i przeciwstawiają się żądaniom rosyjskiego wojska, by się poddały” – oświadczył Denis Szmyhal w programie „This Week” w telewizji ABC.

Dodał, że ukraińscy żołnierze kontrolują niektóre części Mariupola, który oblegany jest przez Rosjan od początku inwazji na Ukrainę. Podkreślił, że katastrofa humanitarna w tym mieście jest „gigantyczna”.

– „Cywile od wielu dni nie mają wody, jedzenia, ciepła, elektryczności” – powiedział.

Zaznaczył również, że poza Chersoniem na południu kraju żadne duże miasto nie jest kontrolowane przez siły rosyjskie.

– „Niektóre miasta są oblężone, ale wciąż kontrolowane przez Ukrainę. 900 miast i wiosek zostało wyzwolonych w ostatnich tygodniach z rąk rosyjskich. Wciąż walczymy. Bitwy toczą się w Donbasie, nie mamy zamiaru się poddawać” – oznajmił.

Rakiety spadły na Lwów. Są ofiary i ranni, w tym dziecko.

Źródło: PAP

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
99,99 zł
Oferta zakończona!
Pakiet stomatologiczny od 99,99 zł w Przychodni Specjalistycznej Ewy Konopelko-Śliżewskiej – 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz