Home Kategorie News Fatalne prognozy dla rosyjskich wojsk. Analitycy nie mają wątpliwości.
3.60K

Fatalne prognozy dla rosyjskich wojsk. Analitycy nie mają wątpliwości.

Fatalne prognozy dla rosyjskich wojsk. Analitycy nie mają wątpliwości.

Na wschodzie Ukrainy rozpoczęła się bitwa o Donbas. Amerykański Instytut Badań nad Wojną ocenił, że sukces nowej ofensywy rosyjskich wojsk jest mało prawdopodobno, bo borykają się one nadal z brakiem koordynacji i niskim morale.

Bitwa o Donbas może zdecydować o wyniku wojny na Ukrainie. Celem nowej ofensywy Putina jest zajęcie całości obwodów ługańskiego i donieckiego. W raporcie ISW czytamy, że w poniedziałek Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał i ataki na miasta Rubiżne, Popasna i Marjinka. Pomimo zwiększenia skali działań, Rosjanie nie przejęli kontroli nad nowymi terenami.

Rosyjskie natarcie na wschodzie „prawdopodobnie nie będzie radykalnie bardziej skuteczne niż poprzednie duże ofensywy Rosjan w okolicach Kijowa” – ocenia ISW.

Uzasadnione jest to brakiem rozwiązania przez wojska najeźdźców podstawowych problemów utrudniających poprzednie operacje, tj. kłopotów z koordynacją jednostek i niskiego morale żołnierzy.

– „Armia rosyjska nie odtworzyła w pełni oddziałów wycofanych z okolic Kijowa, a wcieleni do nich nowi żołnierze nie są z nimi odpowiednio zgrani” – podkreśla amerykański ośrodek.

– „Częste doniesienia o katastrofalnie niskim morale Rosjan i kolejnych problemach logistycznych pokazują, że rzeczywista siła bojowa wojsk rosyjskich na Ukrainie stanowi zaledwie ułamek ich teoretycznej siły ujmowanej przez liczbę batalionowych grup taktycznych” – pisze ISW.

ISW zastrzega jednocześnie, że wojska rosyjskie mogą być w stanie zadać straty siłom ukraińskim i podbić kolejne tereny. Byłoby to możliwe dzięki koncentracji jednostek artylerii i przewadze liczebnej. Takie sukcesy agresora wiązałyby się jednak z dużymi stratami.

– „Nagły i znaczący sukces rosyjskiej ofensywy pozostaje więc wysoce nieprawdopodobny, a taktyczne straty Ukraińców nie zwiastowałyby końca kampanii na wschodzie Ukrainy, a tym bardziej całej wojny” – konkluduje ISW.

Tragiczny wybór generałów z Rosji. Tego obawiają się najbardziej.

Samochodowe pakiety spa
Samochodowe pakiety spa
49,99 zł
100,00 zł
Oferta zakończona!
Profesjonalne i kompleksowe mycie oraz pielęgnacja auta w pakietach od 49,99 zł w Auto-Flash w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz