Home Kategorie News Tajemniczy wirus atakuje Europę. Potwierdzono kolejne przypadki.

Tajemniczy wirus atakuje Europę. Potwierdzono kolejne przypadki.

Tajemniczy wirus atakuje Europę. Potwierdzono kolejne przypadki.

Odkryte niedawno tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci rozprzestrzeniło się już w 11 krajach. Jak informuje WHO, w ostatnich tygodniach chorobę zdiagnozowano u niemal 170 dzieci, a co najmniej jedno z nich zmarło.

Pierwsze 5 przypadków zostało wykryte w Szkocji 31 marca, a od początku roku w Wielkiej Brytanii zgłoszono ich łącznie 114.

Do tej pory nieznana choroba pojawiła się też w kilku innych krajach. Kolejna pod względem liczby zachorowań jest Hiszpania (13 przypadków), dalej Izrael (12) oraz Stany Zjednoczone (9). Nowe przypadki wykryto też w Danii, Holandii, we Włoszech, w Norwegii, Francji, Rumunii i Belgii. Większość zarażonych dzieci miała mniej niż 10 lat i wcześniej nie miała problemów ze zdrowiem.

Zapalenie wątroby wywołało u chorych żółtaczkę, biegunkę, wymioty i ból brzucha. 10% chorych wymagało przeszczepu wątroby.

– „Przypadki są naprawdę niepokojące” – zaznacza Aikaterini Mougkou, ekspert z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

– „Ponieważ nie znamy przyczyny, nie znamy też drogi transmisji ani sposobów jej zapobiegania i leczenia” – dodaje.

Badania wskazują, że za chorobą najprawdopodobniej stoją adenowirusy, które dzięki wszechobecnym środkom ostrożności związanymi z COVID-19 nieco wygasły. Małe dzieci jednak, które w ciągu ostatnich 2 lat dorastały nosząc maseczki i izolując się od ludzi, nie wykształciły na nie odporności.

Możliwe też, że zapalenie wątroby może być bezpośrednio związane z zachorowaniem na COVID-19. Badania nadal trwają, a ich wyniki mają być niedługo dostępne. Eksperci apelują, aby zwracać uwagę na objawy żółtaczki.

Pilne! Kolejny pożar w Rosji. Tym razem w bazie wojskowej [WIDEO]

Samochodowe pakiety spa
Samochodowe pakiety spa
49,99 zł
100,00 zł
Oferta zakończona!
Profesjonalne i kompleksowe mycie oraz pielęgnacja auta w pakietach od 49,99 zł w Auto-Flash w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz