Home Kategorie News Płaca minimalna wzrośnie aż o 400 zł? To byłby rekord.

Płaca minimalna wzrośnie aż o 400 zł? To byłby rekord.

Płaca minimalna wzrośnie aż o 400 zł? To byłby rekord.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku płaca minimalna będzie wynosić co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie.

– „Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie. Taką podwyżkę zagwarantują przepisy, o ile przeciętna płaca w I kw. tego roku wyniosła co najmniej 6021 zł (co wydaje się przesądzone; GUS poda tę wartość 11 maja)” – podaje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta twierdzi, że będzie to rekordowy wzrost, wyższy od tego z 2020 roku, gdy pensja minimalna zwiększyła się o 350 zł.

– „(…), po raz pierwszy w historii podwyżka będzie dwukrotna: od 1 stycznia i 1 lipca 2023 r. To skutek wysokiej inflacji, która wymusiła zastosowanie mechanizmu ochronnego z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zatrudnieni teoretycznie mogą być więc zadowoleni, ale pojawiają się obawy, czy tak wyraźny skok najniższej pensji nie spotęguje nakręcającej się spirali płacowo-inflacyjnej i dalszego wzrostu cen” – informuje „DGP”.

W 2023 roku płaca minimalna będzie zwaloryzowana dwukrotnie – przekazał w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– „Jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku, musimy poczekać na jeszcze jeden wskaźnik do 11 maja i do 15 czerwca przedstawić Radzie Dialogu Społecznego. Jedno, co jest na dzisiaj pewne, to że waloryzacja będzie dwukrotnie w ciągu roku 2023” – powiedziała na antenie TVP Info szefowa MriPS.

Wynika to, jak wyjaśniła, z ustawowych gwarancji, że jeśli wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5 proc., podwyższanie płacy minimalnej odbywa się dwukrotnie.

– „Przygotowujemy rozwiązania, różne warianty, które będziemy chcieli przedstawić Radzie Dialogu Społecznego, ale jeszcze moment musimy poczekać” – dodała minister.

Polskie gminy odcięte od gazu. Pilna decyzja premiera.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wybrany masaż ciała w Viol Medica
Wybrany masaż ciała w Viol Medica
59,99 zł
90,00 zł
Oferta zakończona!
Wybrany masaż ciała w Viol Medica

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz