Home Kategorie News Putin chce wywołać wojnę na Bałkanach? „Bośnia kolejnym celem Rosji”.
2.80K

Putin chce wywołać wojnę na Bałkanach? „Bośnia kolejnym celem Rosji”.

Putin chce wywołać wojnę na Bałkanach? „Bośnia kolejnym celem Rosji”.

Amerykański senator Chris Murphy sądzi, że Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, a na jego celowniku niedługo może znaleźć się Bośnia i Hercegowina.

Wojna na Ukrainie koncentruje się obecnie na wschodzie i południu kraju. Zachodnie kraje alarmują, że w najbliższym czasie może dojść do ataku na Mołdawię, gdzie Rosja będzie chciała zrealizować tzw. scenariusz „donbaski”. W tym kontekście pojawia się też Bośnia i Hercegowina, która może być niedługo destabilizowana przez Moskwę. O planach Putina pisze Deutsche Welle.

– „Jeśli Putin znajdzie się w narożniku (w Ukrainie), będzie szukał innych miejsc, w których może odnieść zwycięstwo. Jednym z nich może być Bośnia” – uważa amerykański senator Chris Murphy.

Przypomnijmy, że w marcu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał Bośnię możliwym celem „dalszej rosyjskiej interwencji”.

Ambasador Rosji w Sarajewie ostrzegł Bośniaków przed przystąpieniem do NATO. Używał przy tym retoryki podobnej do niedawnych gróźb Rosji wobec Ukrainy. Oprócz tego Moskwa nie uznaje Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej ds. Bośni i Hercegowiny, który monitoruje przestrzeganie porozumienia pokojowego.

– „Jest jasne, że Rosja otwarcie zerwała z Zachodem w kwestii Bośni” – powiedział Florian Bieber, ekspert ds. Bałkanów na Uniwersytecie w Grazu w Austrii.

Podkreślił, że „bierność” Zachodu przyczyniła się do niestabilności kraju. Lider Serbów bośniackich Milorad Dodik nie ukrywa, że jest blisko związany z Władimirem Putinem, który wspiera go w separatystycznych planach.

PILNE! Rosja podjęła decyzję o ataku na Mołdawię. „Za kilka dni”.

Źródło: Deutsche Welle

Pakiet stomatologiczny
Pakiet stomatologiczny
99,99 zł
Oferta zakończona!
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja i przegląd od 79,99 zł w Wojtanowska Dental Clinic – 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz