Home Kategorie Życie Unieważnieni. 30-latkowie sądzą się o maturę 2011. „Moje życie mogło potoczyć się inaczej”.

Unieważnieni. 30-latkowie sądzą się o maturę 2011. „Moje życie mogło potoczyć się inaczej”.

Unieważnieni. 30-latkowie sądzą się o maturę 2011. „Moje życie mogło potoczyć się inaczej”.

Zdać, zakuć, zapomnieć”? Ostatnia część tej frazy nie obowiązuje 30-latków, pamiętających, że jeszcze przed nimi wyrok trybunału w Strasburgu z 2011 roku, kiedy ich maturę z chemii unieważniono.

Nie jest łatwo namówić „unieważnionych” na rozmowę. Są oni osobami, które nie chcą pamiętać o tym co się stało. Jedna lekarka jednak, zgodziła się na wywiad.

– „Teraz sama jestem związana zawodowo z oświatą” – stwierdziła.

– „Nie chciałabym, aby ktoś w moim środowisku oceniał mnie przez tamtą sprawę.” – dodała. Nadal dobrze pamięta tą sprawę.

– „Jako pierwszy rocznik w historii matury mogliśmy sprawdzić jej rezultaty przez internet. Miały być dostępne zaraz po północy” – tłumaczyła.

„Siedziałyśmy z koleżanką przed komputerem i po zalogowaniu nie rozumiałyśmy, dlaczego widzimy wyniki wszystkich zdawanych przez nas przedmiotów, ale bez chemii na poziomie rozszerzonym. Już w szkole dowiedziałyśmy się, że ten wynik to „zero” i jaki jest tego powód. Był płacz, a jednym pocieszeniem to, że nie znalazłam się w tej sytuacji jako jedyna.” – tłumaczyła.

„Unieważnionych” było 53 uczniów. Przed maturą 2011 ukończyli oni dwa renomowane licea ogólnokształcące w Ostrowcu Świętokrzyskim – LO nr II i III. Rzekomo uczniowie mieli ściągać.

Unieważnienie dotyczyło nie całej matury lecz egzaminu z Chemiii.

– „Gdyby nie tamto unieważnienie, moje życie mogło potoczyć się inaczej. Myślałam o studiach lekarskich, bez punktów z chemii nie mogłam zrealizować tego planu. W 2011 r. dostałam się na biotechnologię, jednak porzuciłam ten kierunek. Jeszcze raz chciałam skoncentrować się na przygotowaniach do matury z chemii. Powtórny egzamin w 2012 r. nie poszedł mi na tyle dobrze, żebym trafiła na medycynę. Pewnie także za sprawą stresujących wspomnień z poprzedniego roku. Ostatecznie skończyłam studia z analityki chemicznej, co pokazuje, że zwłaszcza w tej dziedzinie wiedzy potrafię radzić sobie bez oszukiwania” – wytłumaczyła lekarka.

Nie wiem czy państwo zdają sobie z tego sprawę, ale sprawą trafiła przed Trybunał Konstytucyjny. Według jego wyroku z 2015 r. stwierdzanie niesamodzielności testu jest zadaniem doświadczonego egzaminatora, wyposażonego w wiedzę. Sądy nie mają na to wpływu. Co ciekawe, cała grupa ofiar tej sprawy, od 11 lat sądzi się w tej kwestii. Taka historia w klimacie matur.

Sensacyjne doniesienia o chorobie Putina. „Straci kontrolę nad armią”. Szykowany jest zastępca.

Źródło: onet.pl

Wybrane masaże dla 1-2 osób
Wybrane masaże dla 1-2 osób
69,99 zł
100,00 zł
180 dni
do końca oferty!
30-minutowy masaż klasyczny lub relaksacyjny za 59,99 zł i więcej w JUGI - Kosmetologia & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz