Home Kategorie News Rosjanie chcą świętować Dzień Zwycięstwa w Warszawie. Ambasada publikuje zaproszenie.
328

Rosjanie chcą świętować Dzień Zwycięstwa w Warszawie. Ambasada publikuje zaproszenie.

Rosjanie chcą świętować Dzień Zwycięstwa w Warszawie. Ambasada publikuje zaproszenie.

Ambasada Rosji w Warszawie opublikowała zaproszenie na obchody Dnia Zwycięstwa. W stolicy przebywa obecnie kilkaset tysięcy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Ratusz jest w tej sprawie bezradny.

Obchodzony 9 maja Dzień Zwycięstwa jest dla Rosjan najważniejszym świętem państwowym. Co roku na Placu Czerwonym w Moskwie odbywa się tego dnia parada wojskowa. W tym roku uroczystości odbędą się w trakcie wojny na Ukrainie, która wybuchła 24 lutego. W efekcie inwazji z terenów Ukrainy uciekło kilka milionów osób, głównie kobiet i dzieci. Większość z nich znalazło schronienie w Polsce. W takich okolicznościach Ambasada Rosji chce w Warszawie zorganizować własne obchody Dnia Zwycięstwa.

– „Z okazji 77. rocznicy Zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 w dniu 9 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, w ramach której zostanie przeprowadzona akcja «Nieśmiertelny Pułk». Zaprasza się uczestników dorosłych, zbiórka jest o godz. 11.30” – napisano w komunikacie, który w czwartek pojawił się na stronie internetowej Federacji Rosyjskiej.

Dzień Zwycięstwa ma być punktem zwrotnym dla wojny. Eksperci sądzą, że tego dnia Putin może oficjalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie. Mówi się, że Rosja może nawet otworzyć kolejny front i uderzyć w Naddniestrze. Wcześniej informowano, że 9 maja Putin będzie chciał ogłosić sukces „misji specjalnej” na Ukrainie.

Radio ZET zwróciło się do stołecznego ratusza o komentarz w sprawie obchodów Dnia Zwycięstwa w Warszawie.

– „Ambasada nie musi zwracać się do miasta o zgodę na tego typu uroczystość, nie możemy wydać żadnego zakazu jej zorganizowania. Wiemy od MSZ, że takie wydarzenie jest planowane, powiadomiliśmy służby, konkretnie Komendanta Stołecznego Policji i od ich oceny będzie zależało, czy będą tam np. patrole policji” – przekazała nam rzeczniczka Urzędu m. st. Warszawy Monika Beuth-Lutyk.

Niebezpiecznie na granicy z Polską. Służby ostrzegają.

Różnorodne masaże do wyboru
Różnorodne masaże do wyboru
129,00 zł
180,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż twarzy, szyi i ramion lub leczniczy kręgosłupa za 99 zł i więcej w gabinecie Body Balance w Bydgoszczy (do -35%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz